از جمله فعالیت هایی که امروزه برای زیبا سازی دندان ها و حفظ سلامت آنها انجام می شود لمینت دندان می باشد که به دوصورت لمینیت سرامیکی و لمینت کامپوزیت صورت می پذیرد.

به اشتباه بین عموم متداول شده که واژه کامپوزیت را به جای لمینیت کامپوزیت یا ونیر کامپوزیت به کار می برند .

در مقاله های قبلی به تفصیل در خصوص لمینت سرامیک صحبت کردیم . در اینجا قصد داریم به ویژگی های ونیر کامپوزیت بپردازیم و به مقایسه این دو بپردازیم .

 

تفاوت لمینیت کامپوزیت و لمینیت سرامیک

لمینیت در واقع پوششی است که بر روی دندان ها قرار می گیرد تا آنها را زیباتر نموده و به حفظ آنها کمک نماید و یکی از تفاوت های عمده لمینیت کامپوزیت و سرامیک ، تفاوت در مواد استفاده شده برای ایجاد پوشش است .

ونیر کامپوزیت هم مانند سایر پوشش های متداولی که بر روی دندان ها استفاده می شوند بیشتر بر روی دندان های جلو و قدامی اعمال می شود و کمک زیادی به تغییر نمای ظاهری دندان ها و به ویژه رنگ آنها می نماید . از جمله مشکلاتی که به کمک کامپوزیت برطرف می شوند رفع زردی دندان ها و ترمیم دندانهایی که شکستگی ، ترک و یا پوسیدگی سطحی دارند می باشد . بسیاری از نقص های دندان ها مثل کوتاهی آنها نیز به یاری کامپوزیت قابل حل است . از آنجا که ماده کامپوزیت رنگی نزدیک به دندان طبیعی دارد می تواند جایگزین آمالگام ، همان موادی که عموما برای پر کردن دندان ها می شود نیز باشد .

با توجه به تاثیر گذاری مسایل اقتصادی بر روی بسیاری از تصمیمات افراد ، لمینیت کامپوزیت می تواند برای آن دسته از مراجعه کنندگان به دندانپزشکی که به دنبال راه حلی مقرون به صرفه برای حفظ دوام دندان ها و جذابیت چهره و لبخند خود می باشند انتخاب مناسب تری باشد .

ونیر کامپوزیتی برای افرادی که مایل به صرف بودجه و زمان کمتری هستند و همچنین به دنبال نتیجه ای مشابه لمینیت سرامیک می باشند پیشنهاد بهتری است .

در مقایسه زمان انجام این دو لمینیت  باید یادآور شویم که ونیر کامپوزیت میتواند تحت نظر دندانپزشکی مجرب در یک روز به اتمام برسد اما همانطور که در سایر مقالات یادآور شدیم لمینیت سرامیک چون نیاز به قالبگیری عمدتا در محیط لابراتوار و خارج از دندانپزشکی دارد زمان طولانی تری را نیازمند است . البته کلینیک هایی هم هستند که در همان محل عمل قالبگیری و ساخت را انجام می دهند اما با این وجود باز هم این امر  نیازمند مراجعه چندباره افراد متقاضی می باشد و طی این مراجعات از پوشش موقت هم استفاده می شود  در حالیکه با انتخاب لمینیت کامپوزیت شما در زمان و هزینه صرفه جویی نموده اید و نیازی به پوشش موقت ندارید . همچنین در لمینیت کامپوزیت ، پوشش یا لمینیت معمولا نیازی به تراش ندارد و توسط دندانپزشک بر روی سطح بیرونی دندان قرار می گیرد.

 

 موارد با اهمیت در ونیر کامپوزیت :

 

از آنجا که شما مراجعه کننده گرامی ، علاوه بر زیبایی ظاهری به حفظ سلامت و همچنین طبیعی بودن دندان های خود اهمیت می دهید ذکر چند نکته ضروری است :

  • در انتخاب رنگ کامپوزیت دندان خویش علاوه بر آنکه لازم است به دندانپزشکی مجرب مراجعه کنید توجه داشته باشید که رنگی را متناسب با چهره و رنگ پوست خود انتخاب کنید تا نتیجه رضایت بخش تری داشته باشید . و رنگی بسیار سفید تر از دندان های خود را نتخاب ننمایید.
  • چنانچه دندان هایی ترک خورده دارید و یا به دلایل مختلف دندان های شما دچار خرد شدگی شده اند یکی از بهترین انتخاب ها کامپوزیت می باشد .
  • کامپوزیت نوعی روکش است که چنانچه مشکل شدیدی در نظم بین دندانها و شکاف بین آنها وجود نداشته باشد نسبت به مواردی چون ارتودنسی ، ایمپلنت و لمینیت می تواند صرقه اقتصادی بالاتری داشته باشد که البته تصمیم گیری در این خصوص را باید به عهده دندانپزشک بگذاریم . کسی که سالها تجربه کسب کرده می تواند بنا به وضعیت دهان و دندان مراجعه کننده بهترین راهکار را پیشنهاد دهد .

عوامل تاثیر گذاری بر ماندگاری ونیر کامپوزیت:

  • چنانچه فرد داوطلب کامپوزیت به بهداشت و مراقبت از دهان و دندان خود طبق اصول اعلامی از جانب دندانپزشک توجه لازم را معطوف بدارد طول عمر کامپوزیت افزایش می یابد .
  • نوع کامپوزیت استفاده شده
  • جنس دندان
  • عادات غذایی فرد مراجعه کننده ( به طور کلی همان مواردی که موجب حفظ سلامت دهان و دندان به طور کلی میشود مانند نشکستن هر جسم سختی با دندان ها ، عدم استفاده مکرر از مواد قندی و شیرینی و … )

رعایت موارد بالا و سایر توصیه های دندانپزشک موجب میشود طول عمر ونیر کامپوزیت بین 5 تا 8 سال به طول بیانجامد که اگر چه در مقایسه با لمینت سرامیک کوتاهتر است اما دو حسن دارد

یکی آنکه ترمیم و یا تعویض آن هزینه پایین تری را داراست و دوم آنکه حین ترمیم و یا تعویض به دندان آسیب کمتری وارد می شود .

 

روش اجرای ونیرکامپوزیت:

شاید کنجاو باشید که بدانید در روش کامپوزیت چه اتفاقی بر روی دندان شما می افتد و این نتیجه جذاب و رضایت بخش حاصل چه فرآیندی است . در این روش ماده کامپوزیت را به شکل خمیر در آورده و روی قسمت آسیب دیده قرار می دهند و به کمک امواج نور آن را بر روی دندان فیکس می کنند.

لزوم مشاوره قبل  از هر اقدامی:

 

از آنجا که هر آنچه با سلامت ما ارتباط دارد اهمیت بسیاری دارد و امروزه همه به دنبال رعایت استاندارهای لازم برای داشتن سبک زندگی سالم تری هستیم و یکی از اهداف کامپوزیت دستیابی به سلامت دندان است  باید با دقت بیشتری بررسی کنیم که آیا ما گزینه مناسبی برای انجام کامپوزیت می باشیم یا خیر .

بهترین و مطمئن ترین روش برای دستیابی به پاسخ این سوال شرکت در یک جلسه مشاوره با دندانپزشک زیبایی است . دندانپزشک در این جلسه علاوه بر آنکه طی صحبت با شما خواسته شما را از اقدام به این امر جویا خواهد شد ، با معاینه کامل دندان ها ، مشکلات احتمالی و بیماریهای دندان و لثه را بررسی میکند و پس از اطمینان از نداشتن مشکل ، عفونت و یا التهاباتی که در صورت نادیده گرفته شدن میتوانند زمینه ساز مشکلات جدی  برای شما باشند ، راهنمایی های لازم برای آغاز ونیر را ارائه خواهد داد.

گاه نیاز است که برای داشتن دندان هایی سالم و لبخندی زیبا مجموعه ای از درمان ها را به طور متوالی انجام دهیم بنابراین نیاز به مراجعه به فردی که با اشراف کامل بتواند تقدم و تاخر این فرآیندها را بررسی نموده و ما را از نتایج انتخابمان آکاه کند ضروری است . بسیار دیده می شود که در طی فرآیند درمان ، اضافه کردن مرحله ای چون ارتودنسی می تواند اثر گذاری ویژه ای در نتیجه نهایی داشته باشد .

.

یک دندانپزشک متعهد و کار بلد علاوه بر تحصیلاتی که سالها عمر خود را صرف آن نموده به دلیل کار بر روی آنچه با زیبایی ظاهری مراجعه کننده سر و کار دارد و در نظر گرفتن این امرکه دندان عضوی بیرونی و در معرض دید است که تغییرات آن میتواند منجر به افزایش اعتماد به نفس ، حس رضایتمندی و به دنبال آن آرامش روانی و حال خوب برای فرد شود با تکیه بر تجربه خود و دانش زیبایی شناسی بهترین مشاوره را با توجه به حالات چهره ، رنگ پوست و … ارائه خواهد داد .

این رشته ، رشته ای است که با تکیه به دانش و علم به تنهایی ، نتیجه کاملی در بر نخواهد داشت بنا بر این در انتخاب دندانپزشک خود هر چه دقت نموده و زمان صرف کنید به نوعی روی نتیجه تصمیم خود سرمایه گذاری نموده اید .

ویدئو زیر نحوه کامپوزیت کردن دندان ها را نشان می دهد