علت درد بعد از کشیدن دندان چیست؟

ناراحتی که پس از، از بین رفتن اثرات بیهوشی پس از کشیدن دندان احساس می کنید، موقتی است و کمتر از درد دندان عفونی است. با این حال، اگر بعد از کشیدن دندان، بیش از سه روز احساس درد شدیدی داشتید، باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا محل زخم را ارزیابی کند و متوجه شوید که علت درد بعد از کشیدن دندان چیست؟ در ادامه به بررسی علل کشیدن دندان و درد بعد از کشیدن می پردازیم.

دلایلی که ممکن است نیاز به کشیدن دندان داشته باشید

دندان نهفته:  زمانی که یک دندان (معمولاً دندان عقل) در لثه یا استخوان فک گیر می کند، اصطلاحا به آن دندان نهفته می گوییم. این می تواند باعث درد و تورم یا آسیب به دندان های مجاور شود.

پوسیدگی دندان: تجمع باکتری‌ هایی به نام پلاک و جرم روی دندان‌ ها می ‌تواند صدمات جبران ‌ناپذیری ایجاد کند که منجر به درد و عفونت می‌ شود و گاهی اوقات نیاز به برداشتن دندان ‌های پوسیده دارد.

بیماری لثه: بیماری لثه، مانند پوسیدگی دندان، از تجمع باکتری ‌ها در دهان ناشی می‌ شود و می‌ت واند عوارض بیشتری (مانند پوسیدگی دندان، عفونت، تورم، بوی بد دهان و عقب ‌رفتگی لثه‌ ها) ایجاد کند.

ازدحام بیش از حد: گاهی اوقات زمانی که فک هنوز خیلی کوچک است دندان های جدید (دندان عقل) وارد می شوند. این ازدحام بیش از حد دندان‌ ها در یک مکان می ‌تواند باعث کج شدن دندان ‌ها شود، گاهی اوقات تا حدی که نیاز به برداشتن یک یا چند مورد از آنها دارد.

آسیب: حوادث و ضربه به صورت می تواند به راحتی به دندان های شما آسیب برساند. اگر این اتفاق بیفتد و آسیب به اندازه کافی شدید باشد، ممکن است لازم باشد دندان های شکسته بیرون بیایند تا آسیب بیشتری ایجاد نکنند.

علل کشیدن دندان

کشیدن دندان بدون درذ

درد شدید پس از کشیدن دندان: علائم درد بهبودی طبیعی

در بیشتر موارد، درد و حساسیت موقت کشیدن دندان، طبیعی است. اگرچه متخصصین دندانپزشکی  در کلینیک رایا دنتال مراقب هستند که از آسیب غیرضروری به لثه و استخوان زیرین جلوگیری کند، گیرنده های درد بدن شما ضربه را تشخیص داده و با التهاب پاسخ می دهند. در حالی که این طبیعی است، ممکن است ناراحت کننده یا دردناک باشد.

با از بین رفتن داروی بیهوشی، درد بدتر می شود. درد ضربان دار در 24 ساعت اول پس از کشیدن بدن، نشانه بهبودی بدن شماست. سردرد، درد در اطراف شقیقه ها، گردن یا فک و گلودرد ممکن است ناشی از تورم باشد و باید ظرف 1 تا 3 روز فروکش کند.

عوارض جانبی احتمالی ناشی از کشیدن دندان

برخی از عوارض جانبی موقت کشیدن دندان عبارتند از:

خون ریزی

درد و ناراحتی

درد

تورم

میزان درد کشیدن دندان و مدت زمان بهبودی بسته به دندان کشیده شده می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، کشیدن دندان عقل پیچیده معمولاً باعث درد شدیدتر و طولانی ‌تر می‌ شود.

در 24 ساعت اول پس از کشیدن دندان، لخته های خون شروع به تشکیل می کنند و مقداری خونریزی و درد خفیف کشیدن دندان را تجربه خواهید کرد. تورم معمولا در حدود 24-78 ساعت به اوج خود می رسد. اگر درد کشیدن دندان و خونریزی بیش از سه روز ادامه داشت، با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید که هیچ عارضه ای پس از جراحی وجود ندارد.

نکات مهم درمورد علت درد بعد از کشیدن دندان

پیروی از دستورالعمل های دندانپزشک پس از کشیدن دندان می تواند به کاهش ناراحتی و سرعت بخشیدن به بهبودی شما کمک کند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

استفاده از مسکن های بدون نسخه یا تجویز شده برای کاهش ناراحتی و کاهش تورم

مصرف هر دارویی که برای شما تجویز شده است

قرار دادن یخ روی گونه آسیب دیده هر بار به مدت 15 تا 20 دقیقه برای تسکین التهاب

استفاده از شستشوی آب نمک بعد از 24 ساعت اول برای جلوگیری از عفونت (به آرامی بشویید و اجازه دهید آب از دهان شما خارج شود به جای تف کردن)

خوردن یک رژیم غذایی نرم شامل غذاهایی مانند غذاهای نرم و ولرم و انواع اسموتی (اما از نی استفاده نکنید تا لخته خون از بین نرود)

اجتناب از غذاهای ترد، تند یا شور که می توانند زخم را تحریک کنند یا لخته خون را از بین ببرند.

اجتناب از فعالیت شدید و استراحت با سر بالا برای جلوگیری از تجمع خون، که می تواند بهبود شما را طولانی کند.

رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از 24 ساعت اول با مسواک زدن ملایم و اجتناب از محل استخراج

درد شدید پس از کشیدن دندان: حالت ثانویه به نام سوکت خشک

پس از کشیدن دندان، سوراخی در لثه هایتان به وجود می آید که با لخته خونی پر شده است که از اعصاب و استخوان ها محافظت می کند. بلافاصله پس از کشیدن دندان، دندانپزشک گازی را در شکاف قرار می دهد و از شما می خواهد که گاز بگیرید. این به تشکیل لخته خون کمک می کند. متأسفانه، گاهی اوقات لخته خون ممکن است قبل از اینکه بافت بتواند سوراخ را پر کند، از جای خود خارج می شود.

هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است یک وضعیت دردناک به نام سوکت خشک را تجربه کنید. هنگامی که غذا و هوا با اعصاب شکاف تماس پیدا می کنند، درد می تواند طاقت فرسا باشد.

اگرچه خشکی سوکت می ‌تواند بدون دلیل ظاهری ایجاد شود، اما می ‌توانید با اجتناب از نوشیدن نی ‌ها، تف کردن و کشیدن سیگار از آن جلوگیری کنید.

در حالی که سوکت خشک باید توسط دندانپزشک شما درمان شود، می توانید درد را در خانه با داروهای OTC مانند ایبوپروفن که التهاب و تورم را کاهش می دهد، کنترل کنید. همچنین می توانید یک کمپرس سرد را به سمت صورت خود در ناحیه آسیب دیده فشار دهید.

اگر فکر می کنید سوکت خشک دارید، فوراً با کلینیک دندانپزشکی خود تماس بگیرید. آنها می توانند ناحیه را تمیز کرده و محل را با گازهای مخصوص بسته بندی کنند تا روند درمان را بهبود بخشند.

علت درد بعد از کشیدن دندان

نکات مهم بعد از کشیدن دندان

نتیجه گیری:

هنگامی که برای درد کشیدن دندان به کلینیک رایا دنتال مراجعه می کنید، دندانپزشک زخم را از نظر علائم لخته خون، باقی مانده غذا یا عفونت دهان بررسی می کند.

اگر حفره خشک رخ داده باشد، دندانپزشک محل را شستشو می دهد و یک پانسمان را اعمال می کند که باید هر چند روز یک بار تعویض شود تا بهبودی شما کامل شود. دندانپزشک شما ممکن است برای کاهش ناراحتی شما، مسکن های قوی ‌تر و آنتی ‌بیوتیک‌ ها را برای عفونت تجویز کند.

سوالات متداول علت درد بعد از کشیدن دندان چیست؟

سوال اول: درد ناشی از کشیدن دندان چه مدت طول می کشد؟

درد ناشی از کشیدن دندان در روزهای اول و در عرض 48-24 ساعت به اوج خود می رسد و سپس در روزهای بعد شروع به محو شدن می کند. روند بهبودی به طور کلی می تواند هفته ها طول بکشد، اگرچه نباید بعد از هفته اول صدمه ببیند.

سوال دوم: بلافاصله پس از جراحی کشیدن دندان چه انتظاری داریم؟

در چند ساعت اول، ممکن است اصلاً دردی احساس نکنید، زیرا بی حسی موضعی که برای بی حس کردن دهان شما در حین جراحی استفاده می شود، همچنان می تواند موثر باشد. ممکن است با از بین رفتن آن کمی سوزن سوزن شدن را تجربه کنید.

سوال سوم: بعد از کشیدن دندان در عرض 24 ساعت چه چیزی انتظار می رود؟

درد کشیدن دندان در 24 ساعت اول به اوج خود می رسد. اینجاست که زخم تازه ترین حالت خود را دارد و روند بهبودی تازه شروع شده است. همچنین به احتمال زیاد در این مدت خونریزی را تجربه خواهید کرد.

فعالیت ‌هایی که باعث هجوم خون بیشتر به سر می‌شوند، مانند دراز کشیدن یا فعالیت ‌های شدید، ممکن است این درد را بدتر کنند. این می تواند درد را در شب بدتر و ناراحت کننده تر کند.