مزایا و خطرات دندانپزشکی آرامبخشی چیست؟

خیلی از افراد به خصوص کودکان و نوجوانان از رفتن به دندانپزشکی به دلیل ترس ناشی از جراحی و ابزارهای دندانپزشکی احساس ترس و اضطراب می کنند، به همین علت ما در این مقاله به بررسی مزایا و خطرات دندانپزشکی آرامبخشی می پردازیم تا بتوانید با خیال راحت به یک کلینیک دندانپزشکی مطمئن مراجعه کنید.

دندانپزشکی آرام بخش اضطراب و فوبیا را کاهش می دهد و به شما کمک می کند تا در طول اقدامات دندانپزشکی آرام و راحت باشید. از آنجایی که دندانپزشک شما اغلب زمانی که تحت آرام‌بخشی قرار می‌گیرید سریع‌تر کار می‌کند، می‌تواند منجر به قرار ملاقات‌های کمتر شود. در نهایت، بسیاری از افراد آنقدر اضطراب دندانپزشکی دارند که به طور کلی از رفتن به دندانپزشک اجتناب می کنند. دندانپزشکی آرامبخشی به شما کمک می کند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید تا بتوانید مراقبت های مورد نیاز و شایسته را دریافت کنید.

سدیشن در دندانپزشکی

مزایا دندانپزشکی آرامبخشی

خطرات یا عوارض دندانپزشکی آرامبخش چیست؟

دندان‌پزشکی آرام‌بخش معمولاً وقتی توسط یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی مجاز انجام می‌شود، ایمن است. با این حال، خطر کوچکی از عوارض وجود دارد. خطرات احتمالی کوتاه مدت عبارتند از:

  • خواب آلودگی طولانی مدت
  • پیش بینی اثر داروهای آرام بخش خوراکی دشوار است.
  • خشکی دهان (خشکی دهان).
  • تهوع و استفراغ.
  • سردرد.
  • کبودی از IV.

همچنین پیش‌بینی تأثیر داروهای آرام‌بخش خوراکی دشوار است. به ندرت، افراد ممکن است واکنش آلرژیک داشته باشند. داروهایی در دسترس هستند که می توانند با این مشکلات مقابله کنند.

عوارض جانبی دندانپزشکی آرامبخش کودکان

دندانپزشکی آرامبخش برای کودکان بی خطر است. اما به عنوان والدین، وقتی فرزند شما داروهای ناآشنا مصرف می کند، هنوز هم می تواند ترسناک باشد. عوارض جانبی دندانپزشکی آرام بخش کودکان معمولاً کوتاه مدت هستند، اما می توانند شامل موارد زیر باشند:

  1. تحریک پذیری.
  2. تب.
  3. تهوع و استفراغ.

گاهی اوقات، کودک شما ممکن است بعد از آرامبخشی دیر بیدار شود. اگر این اتفاق بیفتد، دندانپزشک شما کودک شما را تا زمانی که آماده رفتن به خانه شود تحت نظر خواهد داشت. این عوارض طبیعی هستند و باید طی یک یا دو روز خود به خود از بین بروند. اگر سؤال یا نگرانی خاصی دارید، با کلینیک دندانپزشکی خود تماس بگیرید.

آیا در صورت بارداری می توانم دندانپزشکی آرام بخش داشته باشم؟

به طور کلی، دندانپزشکی آرام بخش برای افرادی که باردار هستند توصیه نمی شود زیرا برخی از داروهای آرام بخش می توانند بر رشد جنین تأثیر بگذارند. در برخی موارد، اکسید نیتروژن ممکن است در طول سه ماهه دوم تجویز شود. اما به طور کلی، بیشتر دندانپزشکان برای انجام دندانپزشکی آرام بخش تا بعد از بارداری صبر می کنند.

دندانپزشکی در بیهوشی

خدمات دندانپزشکی در آرامبخشی

زمان نقاهت بعد از دندانپزشکی در آرامبخشی چقدر است؟

زمان بهبودی متفاوت است. بستگی به این دارد که چه نوع آرامبخشی را انتخاب می کنید و بدن شما چگونه به داروها پاسخ می دهد. به طور کلی، افرادی که اکسید نیتروژن دارند در عرض 15 تا 30 دقیقه بهبود می یابند و می توانند پس از قرار ملاقات خود را به خانه برسانند. کسانی که آرام‌بخشی آگاهانه خوراکی یا آرام‌بخشی IV را انتخاب می‌کنند معمولاً به حدود 24 ساعت برای بهبودی کامل نیاز دارند.

چه زمانی می توانم به سر کار یا مدرسه برگردم؟

اگر اکسید نیتروژن دارید، می توانید پس از خروج از مطب دندانپزشکی به فعالیت های عادی بازگردید. با این حال، اگر مسکن های خوراکی یا داخل وریدی مصرف کرده اید، باید حداقل یک روز کامل قبل از بازگشت به محل کار یا مدرسه صبر کنید. برخی افراد ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشند. دندانپزشک شما می تواند به شما بگوید که در شرایط خود چه انتظاری دارید.

چه زمانی می توانم رانندگی کنم؟

اگر آرام‌بخش خوراکی یا آرام‌بخش IV مصرف کرده‌اید، باید 24 ساعت کامل قبل از رانندگی مجدد صبر کنید. اگر فقط اکسید نیتروژن دارید، می توانید پس از مرخص شدن از مطب دندانپزشکی رانندگی کنید.

از کی می توانید مثل سابق غذا بخوریم؟

شما می توانید بلافاصله پس از مراجعه به دندانپزشکی، غذا بخورید و بنوشید. با این حال، بیشتر مردم ترجیح می دهند صبر کنند تا بی حسی ناشی از بی حسی موضعی از بین برود. بهتر است با وعده های سبک شروع کنید، مانند مایعات و می توانید بعد از چند ساعت غذاهای سفت تری نیز بخورید.

دندانپزشک شما لیستی از دستورالعمل های بعد از عمل را در اختیار شما قرار می دهد. این دستورالعمل ها به شما می گویند که از کدام نوع غذاها باید اجتناب کنید و کدام یک برای خوردن بی خطر هستند. برای اکثر روش های دندانپزشکی، می توانید ظرف یک هفته دوباره به طور معمول غذا بخورید. اگر در هر دو طرف دهانتان کار انجام داده باشید، ممکن است بیشتر طول بکشد.

چه زمانی باید به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنم؟

اگر اخیراً دندانپزشکی آرام بخش داشته اید، ممکن است حداقل 24 ساعت طول بکشد تا اثرات آن از بین برود. اگر علائم نگران‌کننده‌ای مانند حالت تهوع یا استفراغ، تب بالای 101 درجه فارنهایت (38.33 درجه سانتی‌گراد) یا دردی که با دارو بهبود نمی‌یابد، دارید، برای دستورالعمل‌های بیشتر با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

اضطراب نباید شما را از دریافت خدمات دندانپزشکی با کیفیتی که شایسته آن هستید باز دارد. اگر فکر رفتن به دندانپزشک شما را می ترساند یا مضطرب می کند، دندانپزشکی آرامبخش می تواند به شما کمک کند مراقبت های لازم برای سلامت طولانی مدت دهان را دریافت کنید. با دندانپزشک خود صحبت کنید و یک داروی آرام بخش را پیدا کنید که برای شما مفید باشد.

کاشت دندان در بیهوشی

کاشت ایمپلنت در بیهوشی

بعد از درمان آرام بخش چه اتفاقی می افتد؟

مگر اینکه اکسید نیتروژن را به عنوان گزینه آرام بخش خود انتخاب کنید، به یک دوست یا یکی از اعضای خانواده مورد اعتماد نیاز دارید تا بعد از قرار ملاقات شما را به خانه برساند. شما باید مستقیماً به خانه بروید و تا زمانی که داروهای آرام بخش از بین می روند، استراحت کنید.

هرگز بعد از درمان آرامبخشی، با تاکسی یا آژانس به خانه نروید. شما به یک فرد قابل اعتماد و آشنا برای کمک به شما نیاز دارید تا شما را به خانه برساند و با مایعات با دمای معمولی، از شما مراقبت کند تا بتوانید مثل قبل کارهایتان را انجام دهید.