رادیولوژی و رادیوگرافی دیجیتال دندان( عکس OPG)

فرایندهای رادیولوژی و رادیوگرافی دیجیتال دندان برای تشخیص و بررسی های قبل از درمان دارای اهمیت بالا می باشند، ارتوپانتوموگرافی (OPG) که رادیوگرافی پانورامیک نیز نامیده می شود، یک تکنیک رادیوگرافی خارج دهانی است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و ابزار تشخیصی عالی در کلینیک دندانپزشکی است، زیرا امکان تجسم عناصری را فراهم می کند که با تکنیک های معمولی داخل دهانی یا خارج دهانی قابل مشاهده نیستند.

خدمات رادیولوژی و رادیوگرافی دیجیتال دندان( عکس OPG) در کلینیک دندانپزشکی رایا با بروزترین تجهیزات ارائه می گردد.

رادیوگرافی دندان چیست؟

رادیوگرافی بهره گرفتن از اشعه ایکس برای بدست اوردن تصاویر مناسب از دندان های فرد می باشد، دندانپزشک با استفاده از تصاویر رادیوگرافی، ارزیابی مناسبی از سلامت دهان و دندان فرد را بدست آورده و بر مبنای آن ها اقدام به درمان برای بیمار می نماید. لازم به ذکر است که اشعه ایکس بکار برده شده برای تهیه تصاویر رادیوگرافی از نوع کم تشعشع بوده و هیچ گونه ضرری برای بیمار ندارد.

با استفاده از تصاویر رادیوگرافی می توان بسیاری از مشکلان دندانی نظیر پوسیدگی ها، عفونت های دندانی، حفره ها، دندان های نهفته و … را مورد ارزیابی قرار داد  و بر مبنای چنین تصاویری درمان مناسب برای بیماران در نظر گرفته شود. برای تهیه تصاویر رادیوگرافی نیاز به آمادگی خاصی وجود ندارد و تنها باید دندان های تمیز و مسواک زده باشند.

درمان های رادیولوژی برای بیماران به 2 صورت داخل دهانی و خارج دهانی قابل استفاده می باشد، در حالت داخل دهانی عکس های بایت وینگ و پری اپیکال و در حالت خارج دهانی تصاویر OPG ، سیالوگرافی، توموگرافی CBCT و سفالومتری مورد استفاده قرار می گیرند.

عکس OPG چیست؟

OPG  یک اسکن پانورامیک با اشعه ایکس دندان از فک بالا و پایین است. گاهی اوقات با نام اختصاصی  Orthopantomagraph  یا Panorex نیز نامیده می شود. تصویر OPG نمای دو بعدی از فک بیمار در فاصله بین گوش تا گوش است که شرایط دهان و دندان فرد را مشخص کرده و به دندانپزشک کمک می نماید براساس آن، برنامه ریزی صحیحی برای درمان فرد انجام دهد.در تصاویر OPG تصاویری از چندین زاویه گرفته شده و فک بالا و پایین و ساختار دندان های فرد به خوبی تصویر برداری می گردد.

دقت شود که تصاویر OPG با بهره گیری از اشعه ایکس تهیه می گردند، اما این اشعه هیچ ضرری برای بیمار ندارد.

خدمات opg و رادیولوژی در کلینیک رایا:

ارتوپانتوموگرافی (OPG) چه کاربردی دارد؟

OPG یک تکنیک رادیولوژیکی است که در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد که امکان گرفتن تصویر پانوراما کامل از دندان ها، فک پایین و فک بالا را فراهم می کند.  این تجهیزات برای تشخیص در کلینیک دندانپزشکی ضروری است و به طور گسترده در جراحی های دهان، ایمپلنتولوژی، ارتودنسی، پریودنتیکس و آسیب شناسی دهان استفاده می شود.

از مهم ترین موارد تهیه تصاویر OPG می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تشخیص آسیب ها، بیماری ها و اختلالات فک، دندان ها و ساختارهای نگهدارنده آنها.
 • تشخیص پوسیدگی دندان
 • تایید تشخیص برخی بیماری ها.
 • ارزیابی میزان آسیب شناسی استخوان.
 • بررسی شکستگی های دندانی
 • ارزیابی دندان های نهفته
 • ارزیابی الگوهای رویش، رشد و نمو دندان.
 • بررسی وضعیت سینوس ها
 • تشخیص اجسام خارجی
 • مکمل تشخیصی رادیوگرافی داخل دهانی.
 • برررسی عفونت های دهان و دندان
 • بررسی دندان های نهفته
 • بررسی کیست های استخوان فک
 • کسب اطلاعات در حین انجام عمل های دندانپزشکی
 • بررسی کلی دندان‌ها و موقعیت آن‌ها

OPG همچنین تعداد، موقعیت و رشد همه دندان‌ها از جمله دندان‌هایی را که هنوز رویش نیافته‌اند یا از لثه بیرون نیامده‌اند را نشان می‌دهد. این عکس با عکس های کوچکی که دندانپزشکان از نزدیک از دندان ها می گیرند متفاوت است. تصاویر OPG می تواند به ویژه برای بررسی مناطقی مانند دندان عقل یا رشد فک و دندان های کودک مفید باشد.

رادیولوژی و رادیوگرافی دیجیتال دندان( عکس OPG)

مزایای بهره گیری از خدمات کلینیک های معتبر در زمینه دندانپزشکیف بهره گرفتن از بروزترین تجهیزات رادیوگرافی و رادیولوژی بخصوص در مورد تهیه تصاویر OPG می باشد.

مزایای بهره بردن از تصاویر OPG چیست؟

این تصاویر با کمکی که به فرایندهای تشخیصی می هند، نقش بسزایی در رسیدن به موفقیت در درمان دندانپزشکی دارند. از مزایای این تصاویر را می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پوشش گسترده استخوان های صورت و دندان ها از جمله (مفصل گیجگاهی فکی)
 • راحتی معاینه برای بیمار
 • بی ضرر بودن اشعه ایکس
 • قابلیت استفاده در بیمارانی که در باز کردن دهان خود محدودیت دارند
 • قابلیت استفاده در بیماران در سنین مختلف حتی کودکان
 • زمان کوتاهی برای تولید تصویر لازم است.
 • کمک بصری مفید در آموزش بیمار و ارائه مورد

در هنگام تهیه تصاویر OPG باید هر گونه جواهرات یا اقلام فلزی را از اطراف سر و گردن بردارید زیرا می تواند با تصویر تداخل کند و اشعه ایکس را مسدود کند.

هر چند وقت یک‌بار باید دندان‌ها را رادیوگرافی کرد؟

برای بررسی و معاینات نیاز به تصاویر رادیو گرافی است و اغلب افراد بسته به سابقه پزشکی و دندانپزشکی و وضعیت فعلی دندان های خود باید در دوره های زمانی مشخص به کلینیک دندانپزشکی برای معاینات و تهیه تصاویر رادیوگرافی مراجعه نمایند.  برخی از افراد ممکن است هر شش ماه یکبار نیاز به اشعه ایکس داشته باشند. برخی دیگر که هیچ بیماری دندانی یا لثه ای ندارند و به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه می کنند، ممکن است هر دو سال یکبار تصاویر رادیوگرافی نیاز داشته باشند.  اگر بیمار جدیدی هستید، دندانپزشک شما ممکن است به عنوان بخشی از معاینه اولیه و برای مقایسه تغییراتی که ممکن است در طول زمان اتفاق بیفتد، تصاویر رادیوگرافی را تهیه نماید.

رادیوگرافی دندان برای سلامت و نگهداری مناسب دهان و دندان ها ضروری است.  افرادی که دندان‌ها و لثه‌های سالم دارند، معمولا هر سال به عکس‌برداری جدید نیاز دارند. اما اگر مستعد ابتلا به پوسیدگی یا بیماری لثه هستید، ممکن است نیاز به تصویربرداری مکرر داشته باشید. از دندانپزشک خود بپرسید که هر چند وقت یکبار باید برای حفظ سلامت دندان ها و لثه های خود رادیوگرافی بگیرید.

نتیجه گیری:

ارتوپانتوموگرافی OPG به دلیل مزیت بزرگ آن در ارائه آناتومی کامل ناحیه فک و صورت با دوز کم تشعشع برای بیمار، یک روش تشخیصی عالی است و خواهد بود. اثربخشی هر روش تشخیصی با مقدار اطلاعات به دست آمده از طریق استفاده از آن اندازه گیری می شود.

در کلینیک دندانپزشکی رایا، فرایندهای رادیوگرافی به صورت تخصصی انجام می گیرد و تصاویر OPG با بهره گیری از مدرن ترین تجهیزات در این حوزه تهیه می گردند.