7 روش روزانه برای محافظت از دندان

برخی معتقدند که چشم ها، مو و یا بینی و …. نشان دهنده شخصیت و زیبایی یک فرد است اما در واقع هیچ چیزی به اندازه یک لبخند زیبا، با دندان های سفید، مرتب، یک دست و بدون پوسیدگی نشان دهنده شخصیت افراد است. لبخندی که فرد از خود بجای می گذارد، معمولا در ذهن مردم ثبت می شود. این در حالی است که همین موضوع ممکن است برعکس باشد و بوی بد دهان، دندان های زرد، شکسته و آسیب دیده می تواند تاثیر بدی در ذهنیت فرد مقابل بگذارد. در این مقاله شما می توانید 7 روش روزانه برای محافظت از دندان و مقالات دیگر مربوط به این نکات را مطالعه نمایید.

مراقبت از دندان

راه های مراقبت از دهان و دندان

مهم ترین نکات برای حفظ دندان ها

دندان ها عمدتا از مواد معدنی تشکیل شده اند که با گذر زمان ممکن است پلاک ها که یک لایه نازک باکتری چسبنده و بی رنگ هستند به سطح دندان‌هایتان بچسبند. این اتفاق زمانی می افتاد که باکتری‌ها از مواد غذایی شیرین تغزیه کنند، زیرا بعد از آن اسیدهایی تولید می‌کنند که مینای دندان را از بین می‌برد. استفاده از توتون یکی از مهمترین عوامل خطرناک مرتبط با بیماری لثه است که باید از طریق روش های محافظت از دندان ، اثر مخرب آن را خنثی کنید.

اما اگر به طور اصولی، روزانه و در زمان های معین نکات ذکر شده را رعایت کنید، می توانید در مدت زمان کوتاهی، شاهد تغییرات دندان های خود و بهبود رنگ و ظاهر آن ها باشید. مهم ترین نکات برای محافظت از دندان عبارت اند از:

1. دو بار در روز به مدت دو دقیقه مسواک بزنید

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) می گوید: دندان های خود را دو دقیقه در روز، و به مدت دو بار در روز، مسواک بزنید. این کار دندان های شما را در بهترین فرم خود نگه می دارد. مسواک زدن دندان ها و زبان با یک مسواک نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید باعث پاکسازی غذا و باکتری از دهان می شود. مسواک زدن همچنین ذراتی را که دندان های شما را می خورد و باعث پوسیدگی می شوند، از بین می برد.

2. مسواک صبحگاهی با میکروب ها مبارزه می کند

دمای داخلی دهان 98.6 درجه فارنهایت (37 درجه سانتیگراد) است. به این معنا که گرم و مرطوب، پر از ذرات غذا و باکتری است. تمامی این موارد منجر به رسوباتی به نام پلاک می شوند. هنگامی که تجمع پیدا می‌کند، روی دندان‌های شما کلسیفیه یا سفت می‌شود و تارتار ایجاد می‌کند که به آن جرم نیز می‌گویند. تارتار نه تنها لثه های شما را تحریک می کند، بلکه می تواند منجر به بیماری لثه و همچنین بوی بد دهان شود حتما صبح مسواک بزنید تا از شر پلاک هایی که در طول شب ایجاد می شود خلاص شوید.

3. بیش از حد مسواک نزنید

اگر بیش از دو بار در روز مسواک بزنید، در مجموع بیش از چهار دقیقه، می توانید لایه مینای دندان را که از دندان های شما محافظت می کند، از بین ببرید.

وقتی مینای دندان وجود ندارد، لایه ای از عاج را در معرض دید قرار می دهد. عاج دارای سوراخ های ریزی است که به انتهای عصبی منتهی می شود. وقتی این نواجی تحریک می شوند، ممکن است انواع درد را احساس کنید. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، تقریباً 20 درصد از بزرگسالان، درد و حساسیت دندان های خود را تجربه کرده اند.

بهترین روش مسواک زدن

نحوه صحیح مسواک زدن

4. فشار بیش از حد به دندان ها با مسواک وارد نکنید!

دندان های خود را طوری مسواک بزنید که انگار آن ها را جلا می دهید. مینای دندان به اندازه کافی قوی است که از دندان ها در برابر هر چیزی که در داخل دهان شما می گذرد، از خوردن و آشامیدن تا شروع فرآیند گوارش محافظت می کند. کودکان و نوجوانان مینای نرم تری نسبت به بزرگسالان دارند و دندان هایشان را بیشتر در معرض پوسیدگی و فرسایش ناشی از غذا و نوشیدنی قرار می دهد.

5. مطمئن شوید که هر روز از نخ دندان استفاده می کنید

آیا می خواهید در معاینه بعدی خود از حداقل تراشیدن دندان هایتان جلوگیری کنید؟ نخ دندان ذراتی را که مسواک زدن از دست می دهد شل می کند. همچنین پلاک ها را از بین می برد و با این کار از ایجاد تارتار جلوگیری می کند. در حالی که پاک کردن پلاک ها آسان است، برای برداشتن جرم دندان به دندانپزشک نیاز دارید.

6. مهم نیست چه زمانی این کار را انجام می دهید

بهتر است دو یا سه نوبت در طول روز از مسواک و نخ دندان استفاده کنید تا تمام جرم های بین دندان ها و لثه ها از بین برود و از خرابی دندان هایتان جلوگیری کنید.

7. از مصرف نوشابه دوری کنید

در مصرف نوشابه خودداری کنید تا دچار پوسیدگی دندان نشوید، بسیاری از انجمن های دندانپزشکی درمورد خطرات نوشابه به مردم، هشدارهایی در این باره می دهند. مهم ترین دلیل آن این است که نوشابه فقط شکر نیست، بلکه نوشابه های رژیمی نیز به دندان ها آسیب می رساند. اسید موجود در نوشابه به دندان ها حمله می کند. هنگامی که اسید مینای دندان را می خورد، حفره ایجاد می کند، لکه هایی را روی سطح دندان باقی می گذارد و ساختار داخلی دندان را فرسایش می دهد. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان های مرتبط با نوشیدن، مصرف نوشابه را محدود کنید و از دندان های خود به خوبی مراقبت کنید.

استفاده از نخ دندان در طول روز

نخ دندان کشیدن یک روش خوب برای از بین بردن پلاک و ذرات مواد غذایی که مسواک های شما قادر به از بین بردن آن ها نیستند، می‌باشد. ناحیه زیر خط لثه و فضای بین دندان‌ها، مناطقی آسیب پذیری و حساس هستند که پلاک می‌تواند در آنجا رسوب کند و به حفره تبدیل شود. اگر به طور منظم از نخ دندان استفاده نکنید، ته نشینی پلاک و رسوبات می‎تواند علاوه بر بیماری‌های لثه‌ای منجر به ایجاد حفره در دندان نیز خواهد شد.

کشیدن نخ دندان

استفاده صحیح از نخ دندان

سخن آخر

اگر به طور مکرر مراقب دندان هایتان باشید، نگران سلامت و پوسیدگی های زودرس آن ها باشید، مراقبت های لازم از دهان و دندان را جدی تر می گیرید و برای سلامت خود وقت می گذارید. برای گرفتن وقت مشاوره با متخصصین ما، از طریق راه های ارتباطی زیر با ما تماس بگیرید تا در اولین فرصت، سلامت دندان های خود را تضمین کنید.