7 راه آسان برای سفید کردن طبیعی دندان در خانه

چه چیزی باعث زرد شدن دندان ها می شود؟ عوامل متعددی باعث کدر شدن دندان ها و از دست دادن درخشش و سفیدی دندان ها می شوند. برخی از غذاها می توانند مینای دندان را که خارجی ترین لایه دندان شماست، لکه دار کنند. علاوه بر این، تجمع پلاک روی دندان‌ها می‌تواند باعث زرد شدن آن‌ها شود. در این مقاله به توضیح 7 راه آسان برای سفید کردن دندان در خانه می پردازیم.

این نوع تغییر رنگ را معمولاً می توان با پاکسازی و سفید کننده های منظم درمان کرد. با این حال، گاهی اوقات دندان‌ها زرد به نظر می‌رسند، زیرا مینای سخت فرسایش یافته و عاج زیرین نمایان می‌شود. عاج یک بافت استخوانی و زرد رنگ طبیعی است که در زیر مینای دندان قرار دارد.

بلیچینگ دندان

راه های سفید کردن دندان در منزل

بلیچینگ دندان در خانه

در اینجا 7 روش آسان برای سفید کردن طبیعی دندان در خانه آورده شده است. شاید بهتر باشد چند درمان انتخاب کنید و آنها را در طول هفته انجام دهید.

  1. مسواک زدن

اولین برنامه کاری شما باید مسواک زدن منظم و اصولی تر باشد. به خصوص مهم است که بعد از مصرف غذاها و نوشیدنی هایی که می توانند منجر به زرد شدن دندان ها شوند، مسواک بزنید.

با این حال، بلافاصله پس از مصرف غذاها و نوشیدنی های اسیدی در نحوه مسواک زدن، دقت کنید زیرا مسواک زدن فوری می تواند باعث شود اسیدهای ناشی از مواد خوراکی مینای دندان بیشتری را از بین ببرند و منجر به فرسایش شوند.

دندان های خود را حداقل دو بار در روز و هر بار به مدت 2 دقیقه مسواک بزنید. مطمئن شوید که توسط مسواک تمام شکاف ها و درزهای بین دندان ها را تمیز کرده اید. دندان های خود را به آرامی با حرکات دایره ای مسواک بزنید تا مطمئن شوید که از لثه های خود محافظت می کنید. داخل، خارج و سطوح جلویی دندان های خود را به خوبی مسواک بزنید.

از خمیردندان های سفید کننده حاوی مواد ساینده ملایم استفاده کنید که دندان ها را برای از بین بردن لکه های سطحی تمیز کنند و کاملا برای دندان هایتان ایمن باشند. استفاده از مسواک برقی نیز ممکن است در از بین بردن لکه های سطح موثرتر باشد.

  1. جوش شیرین و پراکسید هیدروژن

گفته می شود استفاده از خمیر ساخته شده از جوش شیرین و پراکسید هیدروژن باعث از بین بردن تجمع پلاک و باکتری ها برای از بین بردن لکه ها می شود.

1 قاشق غذاخوری جوش شیرین را با 2 قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن مخلوط کنید تا خمیری به دست آید. پس از مسواک زدن با این خمیر، دهان خود را کاملا با آب بشویید. همچنین می توانید از همین نسبت مواد برای تهیه دهانشویه استفاده کنید. یا می توانید جوش شیرین را با آب مخلوط کنید.

تحقیقات نشان داده است که افرادی که از خمیردندان حاوی جوش شیرین و پراکسید استفاده می کنند سریع تر از شر لکه های دندان خلاص شده و دندان های خود را سفید کردند. آنها پس از 6 هفته تغییرات قابل توجهی داشته اند.

یک بررسی در سال 2017 از تحقیقات روی خمیردندان‌های حاوی جوش شیرین نیز به این نتیجه رسید که برای از بین بردن لکه‌های دندان و سفید کردن دندان‌ها، روشی موثر و ایمن هستند و می‌توان روزانه از آنها استفاده کرد.

  1. استفاده از روغن نارگیل

گفته می شود کشیدن روغن نارگیل روی سطح دندان ها، پلاک و باکتری های دهان را از بین می برد که به سفید شدن دندان ها کمک می کند. همیشه روغن ارگانیک و با کیفیت بالا را خریداری کنید که حاوی مواد مضر نباشد.

1 تا 2 قاشق چایخوری روغن نارگیل مایع را به مدت 10 تا 30 دقیقه بر روی دندان هایتان بمالید. اجازه ندهید روغن به پشت گلوی شما برسد. روغن را قورت ندهید زیرا حاوی سموم و باکتری های حاوی دهان شما است.

دهان خود را با آب بشویید و سپس یک لیوان پر آب بنوشید. سپس دندان های خود را مسواک بزنید. استفاده از روغن نارگیل برای سفید کردن دندان، التهاب لثه ناشی از پلاک را کاهش می دهد. روغن کشیدن می تواند اثر سفید کنندگی روی دندان ها داشته باشد، زیرا تجمع پلاک می تواند باعث زرد شدن دندان ها شود.

سفید کردن دندان در خانه

بلیچینگ دندان در خانه

  1. سرکه سیب

سرکه سیب را می توان به مقدار بسیار کم برای سفید کردن دندان ها استفاده کرد. با مخلوط کردن 2 قاشق چایخوری سرکه سیب با 6 قاشق غذاخوری آب، دهانشویه درست کنید. محلول را به مدت 30 ثانیه در دهانتان بچرخانید سپس آن را با آب بشویید و دندان های خود را مسواک بزنید.

البته باید توجه داشت که سرکه سیب پتانسیل آسیب رساندن به ساختار سطحی دندان را دارد. بنابراین، با احتیاط از آن استفاده کنید و فقط برای مدت کوتاهی از آن استفاده کنید.

  1. پوست لیمو، پرتقال یا موز

برخی افراد ادعا می کنند که مالیدن پوست لیمو، پرتقال یا موز روی دندان ها باعث سفیدتر شدن دندان ها می شود. اعتقاد بر این است که ترکیب دی لیمونن و/یا اسید سیتریک، که در پوست برخی از مرکبات یافت می‌شود، به سفید شدن دندان‌های شما کمک می‌کند.

پوست میوه ها را به آرامی به مدت 2 دقیقه روی دندان های خود بمالید. اطمینان حاصل کنید که دهان خود را کاملاً بشویید و سپس دندان های خود را مسواک بزنید.

افرادی که با خمیردندان حاوی دی لیمونن همراه با فرمول سفیدکننده دو بار در روز به مدت 4 هفته مسواک زدند، به طور قابل توجهی لکه های سیگار را کاهش دادند، اگرچه لکه های سیگار کشیدن طولانی مدت یا لکه های چای را از بین نمی برد.

یک مطالعه در سال 2017 برای پتانسیل عصاره اسید سیتریک از چهار نوع مختلف پوست پرتقال را به عنوان سفید کننده دندان آزمایش کرد. نشان داده شد که آنها توانایی های متفاوتی در سفید کردن دندان ها دارند و عصاره پوست نارنگی بهترین نتایج را به دست می آورد.

هنگام استفاده از این راه حل درمانی مراقب باشید زیرا میوه اسیدی است. اسید می تواند مینای دندان شما را فرسایش داده و از بین ببرد. اگر متوجه شدید که دندان‌هایتان بعد از مدتی حساس‌تر شده اند، لطفاً استفاده از این روش را متوقف کنید.

  1. خمیر دندان زغالی

برای از بین بردن لکه ها از روی دندان ها می توانید از خمیر دندان زغالی استفاده کنید. اعتقاد بر این است که زغال چوب می تواند رنگدانه ها و لکه ها را از روی دندان های شما پاک کند، زیرا بسیار جاذب است. گفته می شود که از شر باکتری ها و سموم موجود در دهان نیز خلاص می شود.

خمیردندان هایی وجود دارند که حاوی زغال فعال هستند و دندان ها را سفید می کنند. یک کپسول زغال فعال را باز کنید و محتویات آن را روی مسواک خود قرار دهید. دندان های خود را به آرامی با استفاده از دایره های کوچک به مدت 2 دقیقه مسواک بزنید. به خصوص در ناحیه اطراف لثه خود مراقب باشید زیرا ممکن است ساینده باشد. سپس آن را تف کنید و یادتان باشد که خیلی محکم مسواک نزنید.

اگر دندان‌هایتان حساس هستند یا می‌خواهید سایندگی زغال را محدود کنید، می‌توانید آن را روی دندان‌هایتان بکشید. بگذارید 2 دقیقه روی آن بماند. همچنین می توانید زغال چوب فعال را با مقدار کمی آب مخلوط کنید تا دهانشویه درست کنید. این محلول را به مدت 2 دقیقه بچرخانید و سپس آن را تف کنید. پس از استفاده از زغال فعال، دهان خود را کاملا با آب بشویید.

شواهد علمی بیشتری برای بررسی اثر زغال فعال برای سفید کردن دندان مورد نیاز است. یک مقاله منتشر شده در سال 2019 نشان داد که خمیر دندان زغالی می تواند دندان ها را در عرض 4 هفته پس از استفاده سفید کند، اما به اندازه خمیردندان های سفید کننده دیگر موثر نیست.

تحقیقات نشان داده است که زغال فعال می تواند روی دندان ها و ترمیم های همرنگ دندان ساینده باشد و منجر به از بین رفتن ساختار دندان شود. این ساییدگی ممکن است دندان های شما را زردتر نشان دهد.

اگر بیش از حد مینای دندان را از بین ببرید، بیشتر عاج زرد رنگ زیر آن نمایان می شود. هنگام استفاده از زغال چوب و خمیر دندان های مبتنی بر زغال احتیاط کنید.

  1. خوردن میوه ها و سبزیجات با محتوای آب بیشتر

گفته می شود که خوردن میوه ها و سبزیجات خام که دارای حجم زیاد آب هستند می توانند به سلامت دندان های شما کمک کند. تصور می‌شود که محتوای آب آن دندان‌ها و لثه‌های شما را از پلاک‌ها و باکتری‌هایی که منجر به زرد شدن دندان‌ها می‌شوند، پاک می‌کند.

جویدن میوه ها و سبزیجات ترد در پایان غذا ممکن است تولید بزاق را افزایش دهد، این می تواند به حذف ذرات غذایی که در دندان های شما گیر کرده است کمک کند و اسیدهای مضر را از بین ببرد.

در حالی که هیچ شکی وجود ندارد که رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات برای سلامت دندان و سلامت کلی شما مفید است، شواهد علمی زیادی وجود ندارد که این ادعاها را تایید کند. با این حال، خوردن این غذاهای سالم در طول روز مطمئناً هیچ ضرری نخواهد داشت.

یک بررسی منتشر شده در سال 2019 نشان داد که کمبود ویتامین C در بدن می تواند شدت پریودنتیت را افزایش دهد. در حالی که این مطالعه به اثر سفید کنندگی ویتامین C روی دندان ها توجه نکرد، سطوح بالای ویتامین C پلاسما را به دندان های سالم مرتبط می کند. تحقیقات نشان می دهد که سطوح بالای ویتامین C می تواند میزان پلاکی را که باعث زرد شدن دندان ها می شود، کاهش دهد.

راه های سفید کردن دندان

سفید کردن دندان در خانه

سخن آخر

شما می تواند به راحتی توسط 7 راه آسان برای سفید کردن طبیعی دندان در خانه، دندان های خود را از هرگونه باکتری، پلاک و آلودگی پاک کنید و آن ها را تمیز و درخشان نگه دارید.