به طور کلی زمانی که درد دندان امان ما را میبرد خواهان آن هستیم که به سرعت دندانپزشک فرآیند درمان را آغاز گرداند و در این موارد معمولا دندانپزشک طی شرح حالی که از مراجعه کننده می گیرد به سابقه بیماری های مختلف در فرد می پردازد و چنانچه فرد دچار بیماری قلبی باشد باید موارد مختلفی در طی فرآیند درمان در نظر گرفته شود .

از جمله این موارد رعایت جانب احتیاط در استفاده از داروی بیهوشی است زیرا به دلیل استفاده از این داروها ممکن است ضربان قلب سریع تر شده و تپش قلب ایجاد شود . علت روی دادن این حالت بالا رفتن فشار خون بیمار است .

ماده بی حسی ای که برای این نوع بیمارای قلبی باید استفاده شود با سایرین متفاوت است

از موارد دیگری که در دندان پزشکی  بیماران قلبی باید در نظر گرفته شود انجام مراحل مختلف درمان در محیطی آرام و بدون استرس است و همچنین زمان انجام آن بادی تا حد ممکن کوتاه باشد .

موارد منع خدمات دندانپزشکی برای بیماران قلبی

  • قبل از آغاز هر عملیاتی بر روی دندان بیماران قلبی باید فشار خون آنها کنترل شود و به هیچ عنوان دندانپزشک مجاز نیست برای افرادی که فشار خون بالایی دارند عملکرد درمانی انجام دهد .
  • افرادی که دچار سکته قلبی شده باشند یا در شش ماه گذشته جراحی قلب داشته اند .

 

چگونه یک پزشک متوجه بیماری قلبی مراجعه کننده شود ؟

یکی از کارهای الزامی قبل از آغاز فرآیند درمان گرفتن شرح حال از بیمار در خصوص بیماری های احتمالی و داروهای مصرفی است اگر برای اولین بار است که بیمار به دندانپزشک مراجعه می کند باید در یک محیط صمیمانه از بیمار در خصوص وضعیت کلی اش سوال شود و همچنین یک پزشک حاذق با در نظر گرفتن علائم ظاهری نیز میتواند به بعضی بیماری ها پی ببرد .

چنانچه در حین درمان مشخص شد که مراجعه کننده مشکلات قلبی دارد چه باید کرد ؟

باید بلافاصله پروسه درمان متوقف شده و در صورت وخیم بودن حال بیمار سریعا او را به نزدیکترین پزشک عمومی ارجاع داد .

 

توصیه به بیماران قلبی :

از آنجا که عدم اطلاع دندانپزشک از سابقه بیماری شما میتواند خطراتی جدی برای شما به همراه داشته باشد و از طرفی بر روی فرآیند درمان موثر شما نیز اثر بگذارد حتما شرح حالی از مشکلات قلبی خود و داروهایی که مصرف می نمایید به دندانپزشک ارائه دهید . همچنین اگر باتری قلب دارید به پزشک اطلاع دهید زیرا ممکن است تداخلی بین این وسیله و وسایل الکترومغناطیسی داخل مطب وجود داشته باشد و در این صورت باید تمهیداتی اندیشیده شود .

مطالعه مقاله
قیمت بلیچینگ دندان

توصیه دیگر این است که علاوه بر ارائه شرح حال خود به دندانپزشک قبل از هر اقدامی با پزشک متخصص قلب خود نیز مشورت نمایید تا چنانچه توصیه ای لازم است به شما ارائه شود . گاهی ممکن است به تشخیص متخصص قلب نیاز باشد فرآیند درمان دندانپزشکی را چندین ماه به تعویق بیندازید .

اگر از داروهایی نظیر وارفارین ، آسپرین و پلاویکس که ضد انعقاد خون هستند استفاده می کنید حتما دندانپزشک را در جریان قرار دهید.

مقاله زیر را بخوانید:

آیا دندان من نیاز به عصب کشی دارد؟

چرا دندان پزشکی بیماران قلبی می تواند خطرناک باشد ؟

یکی از اتفاقاتی که در پروسه درمان دندان بیماران قلبی اتفاق می افت ورود باکتری ها موجود در خون به دریچه قلب و یا دیگر بافت های قلب است . که می تواند تهدیدی برای زندگی فرد بیمار باشد .

اطلاع داشتن دندانپزشک از بیماری قلبی و میزان آن میتواند منجر به تجویز آنتی بیوتیک قبل و پس از درمان شود .

اگرچه که همچون همه داروها در این مورد نیز دندانپزشک باید نوع و میزان آنتی بیوتیک و لزوم آن را اعلام کند اما در جهت آگاهی بخشی یادآور می شویم که در مواردی از جمله تزریق داروی بی حسی در بافت هایی که عفونی نیستند ، رادیوگرافی از دندان ، نصب دندان مصنوعی و نصب ارتودنسی نیازی به آنتی بیوتیک نمی باشد. اما به طور کلی دندانپزشک باید سابقه هر نوع بیماری مراجعه کننده خصوصا بیماری قلبی را بداند.

حالا که موارد عدم نیاز به آنتی بیوتیک را ذکر کردیم مواردی را که معمولا در آنها آنتی بیوتیک توصیه می شود را یادآور می شویم:

  • برای بیماران قلبی مادرزادی
  • برای بیمارانی که دارای دریچه قلب مصنوعی هستند
  • افرادی که عمل پیوند قلب انجام داده اند
  • بیمارانی که به اندوکاریت عفونی دچار هستند

( لازم به ذکر است که تجویز پزشک مقدم بر استفاده از هر دارویی است )

تجهیزات لازم در حین عمل دندانپزشکی بر روی بیماران قلبی :

دندانپزشکان باید زمان کار بر روی دندان بیماران قلبی اکسیژن و نیتروگلیسرین در دسترس داشته باشند

دستگاه کنترل فشار خون نیز باید حتما در محلی نزدیک به بیمار قرار داشته باشد .

در اینجا اشاره ای کوچک به بیماری های قلبی متداول و شرایط آنها می نماییم :

بیمارانی که سابقه سکته قلبی دارند :

در صورتی که فرد دچار سکته قلبی شده باشد باید برای انجام خدمات دندانپزشکی کمی صبر کند ولی به هر حال اگر شرایط اورژانسی ای برای دریافت این خدمات پیش بیاید حتما باید با دندانپزشک و متخصص قلب در میان گذاشته شود . یکی از پیامدهای خطرناک انجام امور دندانپزشکی برای این افراد شدت خونریزی در طول جراحی دهان و دندان است که به دلیل استفاده از داروهای رقیق کننده خون اتفاق می افتد .

مطالعه مقاله
راه های کاهش ورم دندان

ممکن است پزشکان توصیه کنند که از حدود 12 ساعت قبل از عمل دندانپزشکی و 6 ساعت پس از آن مصرف این دارو ها را متوقف نمایید.

یکی از مشکلات احتمالی بیمارانی که دچار سکته قلبی شده اند تولید محدود بزاق در دهان است و هنگامی که دندانپزشک از این امر مطلع شود امکان دارد برای بیمار بزاق مصنوعی تجویز کند .

بیمارانی که نارسایی قلبی دارند:

دندان پزشکی بیماران قلبی حتما باید در حالت نیمه خوابیده و آرام قرار بگیرند.

بیماران مبتلا به آریتمی:

به تجویز پزشک معمولا توصیه می شود که قبل از جلسه درمان از داروهای ضد اضطراب استفاده کنند. و چنانچه در حین درمان ، آریتمی قلب افزایش یابد ، باید سریعا درمان متوقف شده و از ماسک اکسیژن استفاده شود و چنانچه درد قفسه سینه ادامه یابد باید به بیمار قرص نیتروگلیسرین داده شود.

بیمارانی که درد قفسه سینه دارند:

برای این بیماران نیز باید اکسیژن و نیتروگلیسرین در دسترس باشد . درد قفسه سینه دو نوع آنژین صدری استیبل و آنزین صدری آن استیبل است یعنی درد با لگوی قابل پیش بینی و درد با لگوی غیر قابل پیش بینی .

افرادی که درد قفسه سینه با الگوی غیر قابل پیش بینی دارند منع استفاده از خدمات دندانپزشکی غیر ضروری دارند .

دندان پزشکی بیماران قلبی باید در بیمارستان ها و کلینیک هایی خدمات درمانی دندان خود را انجام دهند که مجهز به تجهیزاتی جهت مانیتورینگ شرایط قلب می باشند .

در آخر باید اشاره کنیم که سلامتی قلب ، دندان  و دهان شما بسیار به هم مرتبط است و هر یک میتواند در حفظ دیگری نقش داشته باشد . برای مثال برخی داروهایی که جهت درمان و کنترل بیماری های قلبی استفاده می شود موجب خشکی دهان می گردد که در پی آن فرد دچار پوسیدگی دندان و بیماری های لثه می شود . از طرف دیگر طبق گفته پزشکان عدم دقت در رعایت بهداشت دهان و دندان موجبات ابتلا به بیماری های قلبی را فراهم می آورد .

در نهایت اینکه خدمات دندانپزشکی اگر با علم به شرایط بیمار و در محیطی استریل و آرام و با رعایت جوانب لازم انجام شود نه تنها مضر نیست بلکه قطعا می تواند به ارتقا سلامت فرد کمک کند و این از مواردی است که باید به آن بسیار توجه شود .

ویدئو زیر آموزشی برای مراقبت از بیماران قلبی و بیماری های پریودنتال