دندانپزشکی در خواب

برای افرادی که از دندانپزشکی می ترسند و از رفتن به کلینیک های دندانپزشکی اجتناب می کنند، دندانپزشکی در خواب ممکن است بخشی از اضطراب آنها را از بین ببرد. آرام بخش می تواند برای همه موارد دندانپزشکی، از روش های تهاجمی گرفته تا تمیز کردن ساده دندان استفاده شود. نحوه استفاده از بی حسی و داروهای آرامبخش بستگی به شدت ترس بیمار، نوع عمل جراحی و … دارد.

هنگام دندانپزشکی در بی حسی از داروی آرامبخش و بی حسی برای کمک به بیماران در هنگام عمل دندانپزشکی استفاده می شود که گاهی از آن تحت عنوان دندانپزشکی در خواب یاد می شود، اگرچه این توصیف کاملا دقیق نیست زیرا معمولاً بیماران بیدار هستند (به استثنای کسانی که تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرند).

سطوح آرام بخش مورد استفاده عبارتند از:

 • حداقل آرام بخش: شما بیدار هستید اما تحت بی حسی قرار می گیرد.
 • آرامبخش متوسط: ​​ممکن است هنگام صحبت کردن کلمات خود را اشتباه تلفظ کنید و بخش زیادی از عمل را به خاطر نیاورید.
 • آرام بخش عمیق: شما دارای سطح کمی از آگاهی هستید، اما هنوز می توانید بیدار بمانید.
 • بیهوشی عمومی: شما کاملاً بیهوش می شوید و هیچ کدام از مراحل عمل را بخاطر نمی آورید.
دندانپزشکی در خواب

دندانپزشکی در خواب و بی حسی

چه نوع آرام بخشی در دندانپزشکی استفاده می شود؟

از انواع آرامبخش زیر در دندانپزشکی استفاده می شود:

دندانپزشکی در خواب از طریق استنشاق گاز انجام می شود به این ترتیب از طریق ماسکی که روی بینی شما قرار می گیرد، اکسید نیتروژن را تنفس می کنید و در طول عمل هیچ گونه دردی را احساس نخواهید کرد. دندانپزشک میزان آرامبخش دریافتی را کنترل می کند و سلامتی شما را تحت نظر دارد..

مواد بی حس کننده، بسته به میزان دوز مورد استفاده، می تواند از حداقل تا متوسط ​​متغیر باشد. برای زمانی که دندانپزشک از حداقل آرام بخش میخواهد استفاده کند، بیمار را از طریق قرص در طول عمل آرام می کند، به طور معمول این قرص از خانواده داروهای مشابه والیوم است و معمولاً حدود یک ساعت قبل از عمل مصرف می شود.

این قرص باعث خواب آلودگی شما می شود، اگرچه در طول عمل بیدار هستید. ممکن است دوز بیشتری برای برخی عمل های خاص ​​تجویز شود. این نوع بیهوشی است که بیشتر با دندانپزشکی در خواب مرتبط است.

آرام بخش عمیق و بیهوشی عمومی به این صورت است که شما داروهایی دریافت خواهید کرد که شما را تقریباً بیهوش یا کاملاً بیهوش می کند (عمیقاً در طول عمل به خواب می روید). زمانی که تحت بیهوشی عمومی هستید، تا وقتی که اثرات بیهوشی از بین نرود، نمی توانید به راحتی بیدار شوید.

صرف نظر از نوع آرامبخش که دریافت می کنی، شما معمولاً به داروی بی حسی موضعی (داروی بی حس کننده در محلی که دندانپزشک قصد جراحی آن را دارد) نیاز دارید تا در صورت ایجاد ناراحتی، درد را تسکین دهد..

دندانپزشکی در بیهوشی

بیهوشی در دندانپزشکی

دندانپزشکی در خواب برای چه کسانی موثر است؟

آرام بخش بیشتر برای افرادی مناسب است که دارای ترس یا اضطرابی هستند که مانع مراجعه آنها به دندانپزشک می شود. این افراد می توانند با دندانپزشکی در خواب تمامی مشکلات و ایرادات دندانی خود را برطرف کنند و لازم به ذکر است که در این زمان هیچ گونه دردی را احساس نخواهند کرد. .

به طور کلی دندانپزشکی در خواب برای افرادی مناسب باشد که:

 • آستانه درد پایینی دارند.
 • نمی توان روی صندلی دندانپزشکی آرام بنشینند.
 • دندانهای بسیار حساسی نسبت به درد دارند.
 • نیاز به انجام مقدار زیادی کار دندانپزشکی دارند.
 • هراس مربوط به اقدامات دندانپزشکی دارند.
 • تجربه بد در عمل های دندانپزشکی در گذشته دارند.
 • مخصوصاً اعصاب حساس دهان و دندان دارند.
 • دهان کوچکی دارند که در حین کار دندان درد می گیرند.
 • مقاومت در برابر بی حسی موضعی
 • اختلال اضطراب عمومی

اگر در هر کدام از این موارد مشکل خاصی دارید، از دندانپزشک خود در مورد دندانپزشکی در خواب سوال کنید. بی حسی دندان می تواند به بیماران در انجام انواع کارهای دندانپزشکی مانند کانال ریشه، کشیدن دندان، کاشت دندان و موارد دیگر کمک کند. با این حال معمولاً برای تمیز کردن دندان ها (جرمگیری)، عکس از طریق اشعه ایکس و سایر مراقبت های معمول دندانپزشی، آرامبخش ارائه نمی شود. موارد اضطراب شدید ممکن است دلیل موثری برای آرام بخش در طی درمان باشد.

گاهی اوقات، در صورت ترس از مراجعه به دندانپزشک یا امتناع از همکاری در طول درمان، به کودکان آرام بخش داده می شود. استنشاق اکسید نیتروژن در کودکان بی خطر است و تقریباً هر دندانپزشکی می تواند آن را تجویز کند.

آیا هر دندانپزشکی می تواند عانجام دهد؟

اکثر دندانپزشکان می توانند حداقل آرام بخش (مانند اکسید نیتروژن یا قرص و یا از طریق تزریق) را تجویز کنند. با این حال، تنها درصد کمی از دندانپزشکان هستند که به طور تخصصی در زمینه آرام بخش عمیق و بیهوشی عمومی تحصیل کرده اند و می توانند از این تکنیک های دقیق تر استفاده کنند.

دندانپزشکان متخصص در بیهوشی، معمولاً جراحان دهان و فک و صورت و متخصص بیهوشی هستند. برخی از دندانپزشکان از یک متخصص بیهوشی عمومی استفاده می کنند، که به طور مخصوص آموزش دیده اند تا بی حسی موضعی و بیهوشی را برای کودکان و بزرگسالان انجام دهند.

درمان در آرام بخش

دندانپزشکی در بی حسی

دندانپزشکی در خواب چقدر ایمن است؟

بیهوشی در دندانپزشکی نیز مانند خیلی از موارد زندگی روزمره ما دارای خطر و عوارض جانبی متفاوتی است به همین دلیل معمولاً هنگامی دندانپزشکی در خواب، توسط دندانپزشکان مجرب تجویز می شود که از ایمنی کامل بیمار خود آگاهی داشته باشند. زیرا، برخی افراد مانند کسانی که چاق هستند یا مبتلا به برخی بیماری های مختلف هستند، باید قبل از شروع عمل با پزشک خود مشورت کنند؛ به این دلیل که احتمال بروز عوارض ناشی از بیهوشی در آنها بیشتر است.

مهم است که مطمئن شوید دندانپزشک شما آموزش دیده و واجد شرایط عمل است. برای اینکه یک عمل موفقیت آمیز با کمترین احتمال خطر داشته باشید، باید مطمئن شوید که موارد زیر انجام بشود:

قبل از عمل، دندانپزشک باید سابقه پزشکی شما را کاملا بررسی کند. دندانپزشک شما همچنین باید تایید کند که آیا شما کاندید مناسبی برای بیهوشی هستید یا خیر و در مورد دارویی که در حال حاضر مصرف می کنید سوال می کند.