دنتوفوبیا (ترس از دندانپزشکی) چیست؟

دنتوفوبیا ترس از دندانپزشک است. افراد مبتلا به این فوبیای خاص وقتی به دندانپزشکی مراجعه می کنند یا واقعاً به دندانپزشک مراجعه می کنند، احساس اضطراب می کنند. تجربیات منفی گذشته، سابقه خانوادگی یا احساس از دست دادن کنترل می تواند منجر به دنتوفوبیا شود. مواجهه درمانی، تصویرسازی هدایت شده و تکنیک های آرام سازی می تواند به شما در غلبه بر این اختلال کمک کند.
افراد مبتلا به دنتوفوبیا که به آن ادنتوفوبیا نیز گفته می شود، از دندانپزشک می ترسند. فرد مبتلا به دنتوفوبیا ممکن است از فکر رفتن به دندانپزشک یا زمانی که در مطب دندانپزشکی است دچار اضطراب شدید شود.

ترس از دندانپزشکی

ترس از دندانپزشکی چیست؟

فوبیا چیست؟

فوبیا نوعی اختلال اضطرابی است. آنها منجر به ترس بیش از حد از یک رویداد یا موقعیتی می شوند که واقعاً مضر نیست. دنتوفوبیا نوعی اختلال فوبی خاص است. یک موقعیت خاص (رفتن به دندانپزشک) منجر به واکنش ترسناک می شود.

تفاوت بین دنتوفوبیا (ترس از دندانپزشک) و ترس شدید از درمان دندانپزشکی چیست؟

دنتوفوبیا یک ترس شدید است که با موقعیت مناسب نیست. افراد مبتلا به دنتوفوبیا حتی زمانی که درد دارند از مراجعه به دندانپزشک اجتناب می کنند. این وضعیت به قدری شدید است که می تواند منجر به سلامت بسیار ضعیف دندان شود. این مشکلات ممکن است بر روابط یا آینده شغلی افراد نیز تأثیر بگذارد.

ترس شدید از درمان دندان شامل احساس پریشانی است، اما این احساسات به اندازه دنتوفوبیا شدید نیستند. افراد مبتلا به اضطراب دندانی نگران درد یا استرس دندانپزشکی هستند، اما بر خلاف آنهایی که دچار دنتوفوبیا هستند، همچنان برای درمان به دندانپزشک خود مراجعه خواهند کرد.

دنتوفوبیا و ترس از دندانپزشکی چقدر شایع هستند؟

حدود 36 درصد از مردم در ایالات متحده از درمان دندانپزشکی می ترسند و 12 درصد ترس شدید دارند. حدود 3 درصد از بزرگسالان در کشورهای صنعتی ممکن است دنتوفوبیا داشته باشند و به هیچ وجه از مراجعه به دندانپزشک اجتناب کنند.

ترس از دندانپزشک در زنان بیشتر از مردان است. برخی از مطالعات نشان می دهد که نزدیک به 3 درصد از مردان و تقریبا 5 درصد از زنان به دنتوفوبیا مبتلا هستند.

فرد مبتلا به دنتوفوبیا از چه چیزی می ترسد؟

فردی که دچار دنتوفوبیا است ممکن است از:

 • داروی بیهوشی: مردم معمولاً از دریافت داروی بی حس کننده (داروی بی حس کننده) نمی ترسند، اما در عوض می ترسند که داروی بیهوشی کار نکند. برخی از افراد از عوارض جانبی داروی بی حسی مانند بی حسی موقت لب های خود می ترسند.
 • خون: برخی افراد از خون ترس دارند (هموفوبیا). آنها ممکن است از احتمال یا وجود واقعی خونریزی حتی جزئی که می تواند در طی یک عمل دندانپزشکی رخ دهد، ترس یا وحشت داشته باشند.
 • خفگی: وقتی دندانپزشک دهان آنها را بی حس می کند، ممکن است افراد از خفگی یا خفگی بترسند. آنها ممکن است ترس داشته باشند که نتوانند نفس بکشند یا قورت دهند.
 • دندانپزشک: افراد ممکن است احساسات منفی را با دندانپزشک خود مرتبط کنند. اگر در گذشته تجربه بدی با دندانپزشک داشته باشند، این احساسات ممکن است بدتر شوند.
 • احساس درد: رویه های دندانپزشکی معمولاً مقدار کمی درد را شامل می شود. و گاهی اوقات، این روش یا بهبودی صدمه می زند. افرادی که به شدت به درد حساس هستند ممکن است بیشتر از احساس ناراحتی در طول درمان دندانپزشکی خود یا در نتیجه آن ترس داشته باشند.
 • سوزن ها: افرادی که از سوزن می ترسند ممکن است از تزریق هایی که دندانپزشکان در طی مراحل دندان استفاده می کنند بترسند.
 • سر و صدا: ممکن است شخصی از صدای ایجاد شده توسط مته ها و ابزارهای دندانی مورد استفاده توسط دندانپزشک یا بهداشت دندان بترسد.
 • بوها: افراد ممکن است به دلیل بوی مطب دندانپزشکی یا بوی خاصی که در طول درمان دندان ایجاد می شود مضطرب شوند.

چه کسانی در معرض خطر دنتوفوبیا هستند؟

اگر قبلاً به این بیماری مبتلا هستید، به احتمال زیاد ترس از دندانپزشک یا نوع دیگری از اختلال فوبیای خاص ایجاد می شود:

 • اختلال اضطرابی
 • اختلال هراس
 • اختلال مصرف مواد

چه فوبیای دیگری با دنتوفوبیا مرتبط است؟

سایر فوبیاهای مرتبط با دنتوفوبیا عبارتند از:

 1. آلگوفوبیا، ترس از درد.
 2. امتوفوبیا، ترس از استفراغ.
 3. هافوفوبیا، ترس از لمس شدن.
 4. یاتروفوبیا، ترس از پزشکان.
 5. تریپانوفوبیا، ترس از سوزن.

علل دنتوفوبیا چیست؟

علل احتمالی دنتوفوبیا عبارتند از:

 1. سابقه خانوادگی: خطر ابتلا به فوبیا در صورت داشتن والدین یا یکی از اعضای خانواده مبتلا به اختلال فوبیا یا اختلال اضطرابی افزایش می یابد. در صورت داشتن جهش ژنی (تغییر ژن) ممکن است نسبت به افراد دیگر اضطراب بیشتری داشته باشید.
 2. احساس خجالت: ممکن است از نزدیک بودن دندانپزشک یا متخصص بهداشت به صورتتان احساس عجیبی داشته باشید. همچنین ممکن است نگران ظاهر دندان‌هایتان یا بوی نفستان باشید.
 3. احساس درماندگی: تجربه دراز کشیدن روی صندلی و باز نگه داشتن دهان برای مدت طولانی می تواند باعث شود که کنترل خود را از دست بدهید.
 4. مدلینگ: شنیدن صحبت های شخصی در مورد ترسش از دندانپزشک می تواند همان فوبیا را در شما ایجاد کند.
 5. تجربیات منفی گذشته: افرادی که تجربه آسیب زا منفی در ارتباط با رفتن به دندانپزشک داشته اند ممکن است دچار دنتوفوبیا شوند. تجارب آسیب زا ممکن است شامل ترس از رفتن به دندانپزشک در کودکی، انجام اقدامات دندانپزشکی بدون رضایت شما یا انجام عملی باشد که باعث درد یا عوارض شود.
 6. سابقه تروماتیک: سابقه سوء استفاده، مانند قلدری، کودک آزاری یا خشونت جنسی، می تواند به دنتوفوبیا منجر شود.

محرک های دنتوفوبیا چیست؟

محرک های دنتوفوبیا عبارتند از:

 1. حضور در مطب دندانپزشکی
 2. شنیدن یا دیدن وسایل دندانپزشکی.
 3. دراز کشیدن روی صندلی دندانپزشکی
 4. مراجعه به دندانپزشک یا متخصص بهداشت دندان.
 5. فکر کردن به ویزیت دندانپزشکی

محرک های دنتوفوبیا

محرک های دنتوفوبیا چیست؟

علائم دنتوفوبیا چیست؟

علائم دنتوفوبیا می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. آنها عبارتند از:

 • لرز
 • سرگیجه و سبکی سر.
 • تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس).
 • تپش قلب.
 • حالت تهوع.
 • تنگی نفس (تنگی نفس).
 • لرزیدن.
 • ناراحتی معده یا سوء هاضمه (سوء هاضمه).

علاوه بر علائم فوق، محرک‌های دنتوفوبیا ممکن است باعث شود برخی افراد:

 • وقتی به ملاقات با دندانپزشک فکر می کنید گریه کنید.
 • قبل از قرار ملاقات دندانپزشکی دچار بی خوابی می شوید.
 • تشخیص و آزمایشات

دنتوفوبیا چگونه تشخیص داده می شود؟

انجمن روانپزشکی آمریکا (APA) در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی خود (DSM) دنتوفوبیا را به عنوان یک اختلال فوبی خاص می شناسد. اگر هنگام فکر کردن به دندانپزشک یا ملاقات با دندانپزشک اضطراب یا ترس شدید را تجربه کنید، ممکن است پزشک شما دنتوفوبیا را تشخیص دهد.

دندانپزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است به شما پیشنهاد کند که به یک متخصص سلامت روان مانند یک روانشناس مراجعه کنید. این ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند علائم شما را به طور رسمی ارزیابی کند، از جمله اینکه چگونه فوبیا بر زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد.

اگر از دندانپزشکان ترس دارید، ممکن است این اختلال فوبی خاص را داشته باشید:

 • زمانی رخ می دهد که به ملاقات یا مراجعه به دندانپزشک فکر می کنید.
 • از مراجعه شما به دندانپزشک، حتی زمانی که درد دارید یا نیاز به درمان فوری دارید، جلوگیری می کند.
 • علائم اضطراب یا ترس را ایجاد می کند که با خطر واقعی مطابقت ندارد.
 • حداقل شش ماه طول می کشد.

چگونه می توانم بفهمم که فرزندم به دنتوفوبیا مبتلاست؟

ترس مداوم از دندانپزشک می تواند برای کودک شما بسیار ناراحت کننده باشد. اگر فرزند شما خیلی کوچک است، ممکن است برای او دشوار باشد که به صورت شفاهی آنچه را که اشتباه است بیان کند.

اگر ترس شدید از دندانپزشک زندگی کودک شما را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا دندانپزشک کودک شما ممکن است به آنها توصیه کند که به یک متخصص بهداشت روان مراجعه کنند. این ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند به علائم کودک شما نگاه کند، یک تشخیص ارائه دهد و به شما در ایجاد یک برنامه درمانی کمک کند.

عوارض دنتوفوبیا چیست؟

هنگامی که افراد به دندانپزشک مراجعه نمی کنند، دنتوفوبیا شدید اغلب منجر به سلامت دهان و دندان ضعیف می شود. بهداشت ضعیف دهان و دندان می تواند منجر به موارد زیر شود:

 1. عوارض ناشی از دیابت.
 2. دندان های پوسیده.
 3. بیماری لثه (پریودنتال).
 4. بیماری قلبی (بیماری عروق کرونر).
 5. دندان های از دست رفته
 6. پنومونی و عفونت های تنفسی.

دنتوفوبیا چگونه می تواند بر سلامتی من تأثیر بگذارد؟

ترس از دندانپزشک نیز می تواند بر سلامت عمومی شما تأثیر منفی بگذارد. افرادی که سلامت دهان و دندان آنها تحت تأثیر دنتوفوبیا قرار گرفته است ممکن است از دندان های خود خجالت بکشند و از دیدن دوستان یا خانواده خودداری کنند. دنتوفوبیا همچنین می تواند بر عملکرد آنها در محل کار یا مدرسه تأثیر بگذارد.

با توجه به این عوامل، دنتوفوبیا می تواند باعث ایجاد موارد زیر شود:

 1. پرخاشگری.
 2. عزت نفس پایین و عدم اعتماد به نفس.
 3. اختلالات خواب.

آیا دنتوفوبیا یک اختلال واقعی است؟

بله، دنتوفوبیا یک اختلال فوبی واقعی است که در DSM به رسمیت شناخته شده است. اما حتی فوبیایی که در DSM یافت نمی شوند، اگر بر زندگی شما تأثیر بگذارند، واقعی هستند. افرادی که از دندانپزشک ترس دارند می توانند از راهبردهای درمانی و مقابله ای برای غلبه بر فوبیای خود استفاده کنند.

اختلال دنتوفوبیا

آیا دنتوفوبیا یک اختلال واقعی است؟

چگونه می توانم دندانپزشکی را پیدا کنم که دنتوفوبیا را بفهمد؟

برای یافتن دندانپزشکی که دنتوفوبیا را درک می کند، ابتدا پیشنهادات دندانپزشکی را از دوستان قابل اعتماد و اعضای خانواده دریافت کنید. سپس، یک قرار اولیه با دندانپزشک بگذارید تا در مورد ترس های خود صحبت کنید.

بر اساس جلسه اولیه، باید ارزیابی کنید که آیا با دندانپزشک احساس راحتی می کنید یا خیر. ممکن است برای یافتن دندانپزشکی که شرایط شما را درک می کند، کمی طول بکشد. ارزش این را دارد که برای یافتن فردی که به شما کمک کند در طول درمان کمتر احساس اضطراب کنید، وقت بگذارید.