Project Description

خدمات تخصصی پروتز ثابت و متحرک

احتمالا شما هم هنگامی که با فردی صحبت می کنید، اولین چیزی که در ظاهر و چهره وی نظرتان را جلب می کند دندان های یک دست، سفید و مرتب و یا دندان های بهم ریخته که دچار لب پریدگی شده اند و از همه بیشتر متوجه فضای خالی دندان های از دست رفته فرد مقابل خود می شوید.

همین موضوع نشان می دهد که دندان ها از اهمیت بسیار زیادی در زیبایی ظاهر، اعتماد به نفس و همچنین نظر فرد مقابلتان که شاید فقط یکبار شما را ملاقات کند، دارد. از این رو ما قصد داریم در این مقاله به توضیح کامل روش های بهبود دندان های آسیب دیده و یا روشی برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته، بپردازیم.

قبل از این که در مورد خدمات تخصصی پروتز ثابت و متحرک صحبت کنیم، به اختصار کلمه پروتز را توضیح می دهیم . پروتز (prosthesis) یا اندام ساختگی و مصنوعی، در حقیقت جایگزین بخش یا عضو از دست رفته می شود تا بتواند برخی یا تمام عملکرد از دست رفته اش را به دست آورد.

اگر یک یا چند دندان در فک بالا از بین رفته باشد (به عنوان مثال به دلیل تصادف یا پوسیدگی) دیگر مثل زمان های قدیم نیازی به نگرانی نیست و شما می توانید توسط پروتز ثابت دندان مانند بریج یا ایمپلنت (ساخته شده از پلاستیک، سرامیک و غیره) می توانید به بازگرداندن دندان های از دست رفته و اتصال آن ها به ریشه دندان کمک کنید.

با این حال در برخی از موارد کاشت مانند بریج دندان، باید از سالم بودن دندان های مجاور و باقی ماننده اطمینان حاصل نمایید تا از تثبیت و استحکام بریج دندان بر روی فک و لثه، مطمئن شوید. این که کدام نوع از روش های کاشت دندان برای بیمار مناسب است، به عوامل مختلفی بستگی دارد، برخی از این موارد عبارت اند از:

اول از همه انتخاب روش کاشت دندان بستگی به مقاومت لثه، فک و دندان دارد که به تشخیص و توصیه های دندان پزشک بستگی دارد، مورد بعدی نیازهای زیبایی دندان بیمار است که بستگی به این دارد که بیماران پروتزهای ثابت را ترجیح بدهند یا متحرک و قابل جابه جایی، و بالاخره مهم ترین فاکتور برای هر فرد، هزینه کاشت دندان است که به عملکرد دندانپزشک، ماده بکار برده شده در ساخت دندان، تجربه و زمانی که برای کاشت دندان صرف می شود و … بستگی دارد.

پروتز ثابت و متحرک

خدمات تخصصی پروتز

انواع پروتز دندان

منظور از پروتز دندانی، دندان هایی است که به صورت ساختگی در آزمایشگاه برای پر کردن فضای خالی دندان های از دست رفته و آسیب دیده درست می شود. پروتزهای دندانی در دو نوع مختلف ساخته می شوند:

  • پروتزهای ثابت: پروتزهای ثابت، همانطور که از نامششان پیداست ، کاملاً محکم در دندان و بخشی که هنوز در استخوان فک وجود دارند، متصل می شوند و شما هر عملی که با دندان های طبیعی خود انجام می دهید را می توانید با استفاده از دندان های مصنوعی جدید نیز انجام دهید. خوبی پروتزهای ثابت این است که از نظر ظاهری بسیار شبیه به دندان های طبیعی عمل کرده و تا مدت ها قابل استفاده هستند.
  • پروتز های متحرک: پروتزهای متحرک متشکل از ردیف هایی از دندان های مصنوعی هستند که جای دندان های از دست رفته را می گیرند. پروتزهای متحرک از نظر هزینه و سازش با هر نوع فک و دندانی گزینه مناسبی است اما تنها نکته ای که در مورد آن وجود دارد، این است که امکان خارج کردن و سپس برگرداندن آن به دهان توسط خود بیمار انجام می شود و به همین علت برخی مشکلات را در زمینه غذا خوردن، صحبت کردن و … برایشان ایجاد می کند.

تقاوت پروتز متحرک و ایمپلنت دندان

یکی از روش های مطمئن و فوق العاده در جایگزین کردن دندان های از دست رفته و بهبود طرح لبخند شما، ایمپلنت دندان است. ایمپلنت دندان روشی برای کاشت دندان است که فضای خالی بین دندان ها را پر می کند و هیچ گونه آسیب و مشکلی برای دندان های مجاور ایجاد نخواهد کرد.

پروتزهای متحرک به این دلیل که در بالای لثه ها قرار می گیرند و خیلی از آن ها قابلیت جابه جایی در دهان را دارند، ممکن است مشکلاتی را هنگام غذا خوردن، خوبیدن و یا صحبت کردن برای شما به وجود بیاورند. برای تمیز کردن پروتزهای متحرک باید آن ها را از دهان خارج کرده و مرتبا به طور روزانه آن ها را تمیز کنید.

این موضوع برای برخی از افراد احساس ناخوشایندی را به وجود می آورد و باعث می شود که خیلی از بیماران روش کاشت دندان به روش ایمپلنت را جایگزین پروتز متحرک کنند. پروتزهای متحرک بعد از هفت الی ده سال نیاز به تعویض دارند که ممکن است هزینه زیادی را شامل شوند.

در مقابل تمامی مشکلات احتمالی که در پروتزهای متحرک وجود دارد، در روش ایمپلنت دندان قابل حل است و اگر بیماران بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنند می توانند تا چندین سال از دندان های مرتب و یکدست خود لذت ببرند.

بریج یا پل دندانی چیست؟

هنگامی که شما یکی از دندان هایتان را از دست می دهید، احتمال کج شدن و ناصافی در سایر دندان های مجاور وجود دارد، یکی از روش های پرکاربرد برای جایگزین کردن دندان از دست رفته، بریج یا پل دندانی است که شامل یک یا چند دندان مصنوعی ساده است که به راحتی کنار سایر دندان ها قرار می گیرد و مانع از بین رفتن طرح لبخندتان می شود.

تنها نکته ای که در امر بریج دندان وجود دارد این است که دندان های مجاور فضای خالی دندان از دست رفته، باید کاملا صاف، محکم و سالم باشند تا بتوانند پل دندانی را تحمل کنند و به آن ها آسیبی نرسد.

ایمپلنت دندان چیست

ایمپلنت و بریج دندان

مزایای بریج دندان

  1. بریج دندان موجب می شود طرح لبخند شما اصلاح و زیباتر شود.
  2. گفتار و نحوه ادای کلمات را بهبود می بخشد.
  3. فرآیند جویدن و غذا خوردن را تسهیل می بخشد.
  4. توزیع نیرو در فک و دندان ها را متعادل می کند.
  5. مانع از حرکت دندان ها و کج یا ناصاف شدن آن ها می شود.

نتیجه گیری

Rayadentalclinic یکی از کلینیک های معتبر دندانپزشکی در شهر تهران است که با ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی دندانپزشکی در امور مختلفی از جمله کاشت دندان از طریق پروتز ثابت و متحرک گزینه بسیار مناسبی برای بازیابی طرح لبخند شماست. برای برقراری ارتباط از راه های زیر با ما تماس حاصل بفرمایید.