Project Description

انتخاب درست کلینیک دندانپزشکی اطفال

کودکان بخاطر دلایل متعددی به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه می کنند، اما خیلی از کودکان به دلیل عدم تجربه کافی دندانپزشکان، عدم محیط آرامش بخش در کلینیک های دندانپزشکی، برخورد نادرست برخی دندانپزشکان با اطفال و …، به طور غیر ارادی از مطب های دندانپزشکی ترس دارند و ناخودآگاه با اعمالی مانند گریه یا پرخاش سعی در کنترل اضطراب خود دارند.

به همین علت اولین مراجعه هر کودک به دندانپزشکی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا کوچک ترین سهل انگاری، حرکت و یا حرف نامناسبی باعث می شود که کودک تا پایان عمر از رفتن به دندانپزشکی گریزان باشد.

rayadentalclinic  با ایجاد فضایی آرامش بخش و دلگرم کننده، با وجود دندانپزشکانی خبره و حرفه ای در امور مختلف تخصصی و فوق تخصصی اطفال، این اطمینان را به شما می دهد که با خیال راحت کودکان خود را بدون ترس و احساس نگرانی، به دستان با تجربه متخصصین ما بسپارید.

کلینیک دندانپزشکی اطفال

انتخاب درست کلینیک دندانپزشکی اطفال

اهمیت سلامت دهان و دندان کودکان

یکی از نکات خیلی مهم در زمینه دندانپزشکی اطفال این است که هنگامی که کودکان توسط گاز زدن بعضی اشیاء و یا غذاهای سفت و هسته میوه ها و … دندان هایشان لب پر می شود و آسیب می بیند، والدین با فکر افتادن دندان های شیری از ترمیم دندان کودکان و تغییر غذاهای آن ها خودداری می کنند که لازم به ذکر است به طور میانگین هر چهار یا شش ماه یکبار، باید کودکان خود را برای چک شدن کامل دندان ها به کلینیک های معتبر دندانپزشکی ببرید.

همانطور که می دانید کودکان تا یک دوره سنی دارای دندان های شیری هستند که پس از آن دندان های دائمی آن ها در می آید اما یلی از پدر مادران به اشتباه تصور می کنند که چون کودکانشان دندان شیری دارند نیازی به مراقبت و مراجعه به مطب های دندانپزشکی ندارند، اما لازم به ذکر است که هرچه دندان های کودکان در سنین پایین تر؛ بیشتر تحت مراقبت و کنترل دندانپزشک باشد، در نوجوانی و جوانی از سلامت بالاتری برخوردار خواهند بود.

خدمات تخصصی و فوق تخصصی اطفال

دندانپزشکی اطفال شاخه ای از علم دندانپزشکی است که با بچه ها از سنین کودکی تا نوجوانی سرو کار دارد. یکی از مهم ترین دلایل مراجعه کودکان به مطب های دندانپزشکی، پوسیدگی دندان است که به دلیل بهداشت دهانی ضعیف و دلایل دیگر رخ می دهد. دندانپزشکان اطفال توصیه هایی را در جهت تقویت دندان ها، شیوه درست مسواک زدن، عادت های غذایی سالم و موارد دیگری که مربوط به بهداشت دهان و دندان و مانع از بیماری های دهان می شود را به کودکان و والدین آن ها می کنند.

عصب کشی، پر کردن و کشیدن دندان ها از جمله راه های از بین برد پوسیدگی و خرابی های دندان هستند که به توضیح هر یک از آن ها می پردازیم.

  • پر کردن دندان: در برخی مواقع که پوسیدگی دندان عمیق نیست و تنها سطح رویی دندان را از بین برده است، دندان پزشک برای ترمیم دندان، پر کردن دندان توسط کامپوزیت را پیشنهاد می دهد. معمولا در ابتدا بخش پوسیده دندان برداشته شده و سپس ناحیه خالی سطح دندان با مواد کامپوزیتی پر می شود.

این مواد در گذشته به رنگ نقره ای بود و از بیرون نمای جالبی نداشت اما امروزه با استفاده از کامپوزیت سفید رنگ، دندان های پر شده مثل سایر دندان های طبیعی به نظر می رسند. به مواد نقره ای رنگ آمالگام و به مواد سفید، کامپوزیت گفته می شود.

  • عصب کشی: هنگامی که دندان کودک دچار پوسیدگی می شود و والدین کودک اهمیتی به آن نمی دهند و یا به امید این که دندان میفتد، از مراجعه به دندانپزشکی خودداری می کنند؛ این پوسیدگی و عفونت به ریشه و عصب های دندان آسیب زده و آن ها را درگیر می کند. یکی از خدمات تخصصی دندانپزشکی اطفال، عصب کشی است که در آن متخصص آن قسمت از عصب را که پوسیده را برمی دارد.
  • کشیدن دندان: اگر میزان پوسیدگی دندان به قدری زیاد شده باشد که دیگر با روش هایی مثل عصب کشی و پر کردن نتوان دندان ها را درمان کرد، دندانپزشک تصمیم می گیرد که دندان را بکشد و سپس برای جایگزین کردن آن از کاشت دندان استفاده کند. اگر دندان های کودک بیش از حد نامرتب و زیاد باشد، دندانپزشک برای ارتودنسی، مجبور به کشیدن چند دندان می شود تا جا برای رشد بقیه دندان ها بازگردد.
اهمیت کلینیک دندانپزشکی

خدمات دندانپزشکی اطفال

ترمیم دندان کودکان

ترمیم دندان کودکان با روش های مختلف یکی از راهکارهای دندان پزشکی اطفال است. هنگامی که دندان های شیری کودکان از لثه بیرون می آید و همراه کودکان رشد می کنند، ممکن است در آینده به هر دلیل مختلفی این دندان ها آسیب ببینند و نیاز به ترمیم و درمان داشته باشند.

خیلی از کودکان به دلیل تجربه های خطرناکی که در سنین کمتر داشته اند مانند زمین خوردن، گاز زدن اجسام سفت و … دندان هایشان شکسته و لب پر شده و یا به دلیل برخی عادات مثل دندان قروچه کاملا حالت دندان هایشان تغییر کند، در این شرایط دندان پزشک متخصص دندان های کودکان را بررسی کرده و در آخر طبق تشخیص خود، روند درمان و ترمیم دندان ها را تعیین می کنند.

هنگامی که دندان کودکان دچار لب پریدگی و یا تغییر رنگ می شود، دندان پزشکان با توجه به میزان و عمق آسیب دیدگی یکی از روش های ترمیم دندان را پیشنهاد می کنند.

ترمیم دندان از خرابی و بیماری های دهانی جلوگیری می کند، عصب کشی دندان ها، رفع پوسیدگی دندان، پر کردن دندان با مواد کامپوزیتی، قرار دادن روکش های استیل و ضد رنگ بر روی دندان و … از دیگر خدمات تخصصی و فوق تخصصی اطفال می باشد.

خدمات تخصصی دندانپزشکی اطفال

ترمیم دندان کودکان

مراقبت های بعد از ترمیم دندان

بهداشت دهان و دندان مهم ترین نکته برای سالم نگه داشتن دندان ها است، بهتر است بعد از ترمیم و یا کاشت دندان، مراقبت های دهانی و بهداشتی را بیشتر از قبل پیگیری کنید تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود.

همچنین حواستان باشد 24 ساعت بعد از درمان دندان ها، به کودکتان غذاهای خیلی سفت و داغ ندهید و اگر دندانپزشک از روکش برخی روکش های خاص برای دندان کودک استفاده کرد، کودک نباید از خوراکی های چسبنده استفاده کند زیرا احتمال کنده شدن روکش وجود دارد.