Project Description

خدمات ارتودنسی تخصصی

یکی از تخصص های دندنانپزشکی، ارتودنسی دندان است که متناسب با موقعیت و وضعیت های مختلف دندان، فشار فک و عملکرد مفصل فک سرو کار دارد. متخصصان ارتودنسی ناهماهنگی های دندان و فک را تشخیص داده و آن ها از طریق راه های مختلف ارتودنسی کنترل و درمان می کنند.

در خیلی از مواقع درمان های دندان از طریق ارتودنسی فقط از سن نه سالگی به بعد شروع می شود، اما معاینه اولیه و تشخیص ناهماهنگ بودن دندان ها می تواند از همان سنین کم انجام شود.

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی از دو بخش لغوی ارتو به معنای صاف کردن و دنسی به معنای دندان تشکیل شده است. ارتودنسی علم و تخصصی بسیار وسیع است که خیلی از درمان های دندانی که در حیطه ارتودنسی انجام می شود، به بهترین شکل صورت می گیرد و بیمار حیرت زده می شود. ارتودنسی اولین شاخه تخصصی در علم دندانپزشکی است و در جهان نیز یک تخصص مهم بشمار می رود.

قدمت و مقبولیت ارتودنسی نشان می دهد که از زمان های گذشته تا کنون، طرح لبخند، زیبایی و سطوح دندان ها، نظم و ترتیب آن ها و … همواره دغدغه انسان ها بوده است.

ارتودنسی دندان

خدمات ارتودنسی تخصصی

اهمیت متخصص ارتودنسی

در دوره عمومی رشته دندانپزشکی، روش های ارتودنسی به دانشجویان آموزش داده نمی شود و تنها در حد مقدمات آن تدریس میشود لذا ارتودنسی، علمی بسیار تخصصی است که همین موضوع نشان می دهد باید حتما به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید نه دندانپزشکان عمومی!

شما می توانید از طریق چک کردن و مشاهده مهر و سربرگ پزشک، کلمه “متخصص ارتودنسی” را از دندانپزشک عمومی تشخیص دهید.

انواع ارتودنسی

به طور کلی خدمات ارتودنسی تخصصی به دو نوع کلی ثابت و متحرک تقسیم می شوند. متخصص ارتودنسی با بررسی دندان ها و موقعیت فک و دندان یکی از این دو نوع را پیشنهاد می دهند.

  • ارتودنسی ثابت: ارتودنسی ثابت از براکت و سیم تشکیل می شود ( به همین دلیل به ارتودنسی، سیم کشی دندان نیز گفته می شود) . ارتودنسی ثابت اصلا توسط بیمار قابل گذاشتن و برداشتن نیست و کاملا ثابت و بدون حرکت می باشد. ارتودنسی ثابت معمولا برای افراد بالای 12 سال انجام می شود.

در اتودنسی ثابت، براکت ها توسط چسب های مخصوصی (کامپوزیت) به دندان ها چسبانده می شود. یکی از ویژگی های مثبت ارتودنسی دندان ثابت که امروزه دچار تغییراتی شده است این است که سایز براکت ها بسیار کوچک تر شده و از فواصل دور قابل مشاهده نمی باشد.

  • ارتودنسی متحرک: ارتودنسی متحرک بر خلاف انواع ثابت ارتودنسی، قابل جا به جایی است و برای طولانی مدت به دندان ها متصل نمی شوند. ارتودنسی های متحرک در انواع مختلفی وجود دارند که می توانند توسط بیمار جایگذاری و برداشته شوند. مانند پلاک های متحرک که برای درمان مشکلات فکی به کار می رود، ارتودنسی های خارج دهانی و ….

بهترین سن برای ارتودنسی دندان

به طور کلی درمان و بهبود وضعیت دندان ها از طریق ارتودنسی، محدوده سنی خاصی ندارد ولی معمولا اولین سنین برای مراجعه کودکان به متخصصین ارتودنسی، 6 یا 7 سالگی و زمانی که اولین دندان های دائمی روییده باشند، است. بهترین سن برای درمان ارتودنسی، حوالی دوازده سالگی است و نکته جالب درمان فک و دندان از طریق ارتودنسی این است که تا سنین میانسالی هم امکان پذیر است.

بهترین سن درمان ناهنجاری های فک بالا، قبل از 10 سالگی است و بهترین سن برای درمان ناهنجاری های فک پایین حوالی سنین بلوغ کودک است اما به طور کلی بهترین سن برای خدمات اتودنسی تخصصی، حوالی سن 12 سالگی است که دندان های شیری ریزش کرده اند و تمامی دندان های دائمی (بجز دندان های عقل) درآمده اند. اما شما می توانید در هر سنی خود یا فرزندانتان را برای بررسی دندان ها به متخصص ارتودنسی مراجعه کرده و درمان صحیح و مناسب سن خود را دریافت کنید.

سن مناسب ارتودنسی

بهترین سن برای ارتودنسی

ارتودنسی در افراد سیگاری

استعمال سیگار تمام زندگی افراد را تحت تاثیر خود قرار می دهد. از جمله این تاثیرات می توان به بیماری های لثه و پوسیدگی دندان ها اشاره کرد. رعایت بهداشت دهان و دندان در طی درمان ارتودنسی بسیار مهم است، به بیماران توصیه می شود که بعد از ترک سیگار برای انجام ارتودنسی اقدام نمایند.

سیگار خونرسانی به بافت ها را کاهش می دهد و سرعت حرکت دندان در وضعیت مناسب خود، در زمان درمان ارتودنسی، برای افراد سیگاری کاهش می یابد اما با همه این موارد، ارتدونسی برای افرادی که سیگار می کشند، ممنوع نمی باشد.

سوالات متداول خدمات ارتودنسی تخصصی

مدت زمان درمان فک و دندان توسط ارتودنسی چقدر است؟ برخی از افراد به اشتباه تصور می کنند که میانگین درمان ارتودنسی 2 سال است اما امروزه به دلیل پیشرفت علم و تکنیک های جدید ارتودنسی، زمان درمان به 6 ماه هم کاهش یافته است. اما باید به این موضوع توجه داشت که مشکلات دندانی بعضی از بیماران پیچیده تر از سایر افراد است و برای درمان کامل به چندین سال زمان نیاز دارند؛ به عنوان مثال بیمارانی که دندان های آن ها در فک نهفته است و متخصصین ارتودنسی آن ها را به فک هدایت می کنند.

ارتودنسی با کشیدن دندان بهتر است یا بدون کشیدن؟ گاهش مشکلات دهانی و دندانی بیمار بسیار کم بوده و دندانپزشک می تواند بدون کشیدن دندان، از طریق ارتودنسی آن ها را مرتب کند. گاهی بیماران تصور می کنند که در همه حالات انجام ارتودنسی بدون کشیدن دندان بهتر است، اما در واقعیت متخصص ارتودنسی براساس نوع مشکلات دندانی و ظاهر صورت هر فرد درمان درست تر را توصیه می کنند. هردو درمان (ارتودنسی با کشیدن یا نکشیدن دندان) کاربردهای مخصوص خود را دارد.

قیمت ارتودنسی دندان چقدر است؟ هزینه درمان ارتودنسی برای هر بیمار رنج قیمت متفاوتی دارد که طبق پیچیدگی مشکلات دندان بیماران و نوع ارتودنسی که قرار است استفاده شود، مشخص می شود. درمان ارتودنسی برای کودکانی که در سنین پایین هستند.و معمولا با پلاک متحرک انجام می شود نسبت به سایر ارتودنسی هزینه کمتری دارد. در کل تعرفه درمان بعد از ویزیت متخصص ارتودنسی تعیین می شود.

انواع ارتودنسی دندان

خدمات ارتودنسی

سخن آخر

ارتودنسی دندان یکی از راه های مطمئن برای بهبود وضعیت دندان ها و طرح لبخند شماست. خدمات ارتودنسی تخصصی را می توانید در rayadentalclinic انجام دهید و برای برقراری ارتباط با ما از راه های ارتباطی زیر اقدام نمایید.