ایمپلنت زیگوماتیک چیست؟

ایمپلنت زیگوماتیک چیست؟ ایمپلنت های زیگوماتیک (Zygoma) راه حلی برای بیمارانی است که مایل به کاشت ایمپلنت دندان هستند، اما دچار تحلیل استخوان شدید در فک بالا هستند، ارائه می دهد. این درمان از نیاز به پیوند استخوان (افزایش استخوان) جلوگیری می کند. این ایمپلنت ‌ها (برخلاف ایمپلنت ‌های معمولی «ریشه» که برای جایگزینی دندان‌ ها در فک قرار می ‌گیرند) در استخوان زیگوماتیک (استخوان گونه) قرار می ‌گیرند تا از دندان ‌های فک بالا (فک بالا)، پل‌ ها و پروتزها پشتیبانی کنند.

شاید به شما گفته شده باشد که به ایمپلنت دندان نیاز دارید، اما به دلیل کمبود حجم استخوان در فک بالا، کاندیدای ایمپلنت نیستید، پس ممکن است فکر کنید که کار دیگری نمی ‌توان انجام داد، این ایمپلنت‌ ها ممکن است برای بازسازی دندان‌ های بالا استفاده شوند، زمانی که کیفیت یا کمیت استخوان فک بالا کاهش می‌ یابد، برای قرار دادن ایمپلنت ‌های دندانی معمولی «ریشه» نامناسب هستند.

ایمپلنت زیگوماتیک

چه موقع از ایمپلنت زیگوماتیک استفاده می شود؟

چه موقع از ایمپلنت زیگوماتیک استفاده می شود؟

آتروفی استخوان (جذب) اساساً فرآیند از بین رفتن بافت بدن (در این مورد استخوان) در نتیجه انحطاط سلولی را توصیف می کند. این یک پدیده طبیعی است که پس از کشیدن دندان رخ می دهد که به مرور زمان به دلیل گذاشتن دندان مصنوعی تشدید می شود. بیمارانی که سال ها از دندان مصنوعی استفاده می کنند و آتروفی پیشرفته فک دارند، گاهی اوقات کیفیت یا حجم استخوان لازم برای ایمپلنت های دندانی را ندارند.

کاهش حجم استخوان فک بالا (فک بالا) ممکن است در نتیجه تحلیل استخوان (از بین رفتن دندان ها در هنگام از دست دادن دندان ها، دیگر استرس به استخوان فک برای حفظ توده استخوانی منتقل نمی شود) رخ دهد. سینوس با افزایش سن افزایش می یابد و حجم استخوان کاهش می یابد یا ترکیبی از هر دو.

هنگامی که ارتفاع استخوان فک بالا کمتر از 10 میلی متر (ارتفاع عمودی) باشد، ایمپلنت های معمولی به شکل ریشه به پیوند استخوان (پیوند سینوس لیفت) برای تثبیت ایمپلنت ها و افزایش طول عمر آنها نیاز دارند.

روش‌های پیوند استخوان در فک‌ ها موفقیت ‌آمیز هستند، اما عیب آن طولانی شدن زمان درمان است (مراحل اضافی لازم برای قرار دادن پیوند استخوان، بهبود و بلوغ و سپس کاشت ایمپلنت). علاوه بر این، تا زمانی که پیوندهای استخوانی بهبود می یابند (به مدت 3 تا 4 ماه) به پروتز مصنوعی نیاز خواهد بود. گاهی اوقات پیوند استخوان رد می شود (اگر به درستی بهبود نیابد) و اغلب هنگام استفاده از انواع خاصی از پیوند استخوان، درد و تورم بیشتری را تجربه می کنید.

حتی زمانی که دندان ها هنوز وجود دارند، ممکن است تحت تاثیر بیماری لثه (بیماری پریودنتال) یا عفونت های شدید که باعث تخریب استخوان فک می شود، شوند. چنین بیمارانی نیز اغلب برای درمان متداول ایمپلنت دندان نامناسب تلقی می شوند و ایمپلنت زیگوماتیک می تواند راه حل ایده آل باشد. اما ایمپلنت زیگوماتیک چیست و چرا ممکن است به آنها نیاز داشته باشید؟

ایمپلنت زیگوماتیک چیست؟

ایمپلنت زیگوما به استخوان زیگوماتیک (استخوان گونه) متصل می شود، جایی که استخوان فک بالا متراکم‌ تر است. این پایه محکم برای حمایت از ایمپلنت، فشار را در یک ناحیه وسیع پخش می کند و امکان قرار دادن موفقیت آمیز بریج های دندانی را در زمان جراحی (بدون نیاز به استفاده از پروتز) فراهم می کند.

این ایمپلنت ها از اواخر دهه 1980 مورد استفاده قرار گرفتند و سابقه طولانی موفقیت دارند. ایمپلنت زیگوماتیک برای توانبخشی دندان در بیماران مبتلا به استخوان ناکافی در فک فوقانی خلفی به دلیل تعدادی از شرایط استفاده شده است – برای مثال افزایش تحلیل استخوان با افزایش سن (بیمارانی که از سنین پایین دندان‌ های خود را از دست داده ‌اند یا از پروتز مصنوعی استفاده می‌ کنند)، پس از برداشتن تومورها، تروما، یا تحلیل شدید استخوان (آتروفی).

زیگوماتیک که به نام «زیگوما» نیز شناخته می ‌شود، جایگزینی برای روش‌ های پیوند استخوان در فک بالا است و ایمپلنت‌ های دندانی هستند که از داخل ناحیه ضعیف فک بالایی شما عبور می ‌کنند تا از طریق سینوس‌ ها به قسمت زیرین استخوان ‌های گونه متصل شوند. این ایمپلنت ها از داخل دهان در قسمت پشتی قرار می گیرند و می توانند با یک یا چند ایمپلنت معمولی (به شکل ریشه) در قسمت جلوی فک شما ترکیب شوند.

بسته به نیاز بیمار، 2 ایمپلنت (یکی در هر طرف) یا 4 (2 در هر طرف) ایمپلنت برای پشتیبانی از بریج های کامل یا جزئی دندان قرار می گیرد.

این روش زمانی ایمن و قابل پیش بینی است که توسط جراحان متخصص با تجربه در این تکنیک انجام شود. این درمان تحت بیهوشی به عنوان یک جراحی یک روزه انجام می شود و مجموعه کاملی از دندان های فوری را می توان در همان روز جراحی به ایمپلنت ها متصل کرد.

ایمپلنت زیگوماتیک برای چه نوع بیمارانی مناسب است؟

ایمپلنت های زیگوماتیک یک درمان معتبر معتبر برای بیمارانی است که فک بالایی آنها به شدت جذب شده است. اغلب به این بیماران گفته می شود که «نمی توانند درمان ایمپلنت انجام دهند، زیرا استخوان فک کافی ندارند». ایمپلنت های زیگوماتیک برای چسباندن دندان های جایگزین ثابت فوری (پل های دندانی) طراحی شده اند.

در موارد شدیدتر (کاهش حجم استخوانی پیشرفته)، ممکن است دو ایمپلنت زیگوماتیک (یا کواد زیگوم) در هر طرف فک بالا قرار داده شود تا مجموعه کاملی از دندان‌ های جایگزین بالایی را پشتیبانی کند.

تفاوت بین این ایمپلنت های دندانی و معمولی چیست؟

ایمپلنت زیگوما به طور قابل توجهی عمر طولانی تری از ایمپلنت دندان معمولی (به شکل ریشه) است. ایمپلنت های زیگوماتیک بر خلاف ایمپلنت های معمولی، به استخوان گونه (استخوان زیگوماتیک) متصل می شود. ایمپلنت ‌های زیگوماتیک به دلیل استخوان موجود در گونه ‌ها، پایداری آنی بالایی دارند که پایه‌ ای عالی برای قرار دادن فوری (دندان‌ های یک روزه) دندان ‌های جایگزین (پل‌ های دندانی) است.

چرا ایمپلنت های زیگوما در پشت فک قرار می گیرند؟

استخوان فک در پشت فک بالا بسیار بیشتر از سایر نواحی استخوان حامل دندان مستعد تحلیل (آتروفی) است. به این ترتیب، ایمپلنت زیگوما نیاز به پیوند استخوان گسترده را که در غیر این صورت ممکن است برای قرار دادن ایمپلنت‌ های دندانی معمولی (به شکل ریشه) مورد نیاز باشد را دور می ‌زند (در مقایسه با روش‌ های پیوند استخوان، جراحی ایمپلنت ‌های زیگوماتیک کمتر تهاجمی است، سریع‌ تر بهبود می‌ یابد. بیمار را ملزم به استفاده از دندان مصنوعی یا بدون دندان برای هر دوره ای مناسب می کند و باعث ناراحتی بسیار کمتری می شود).

مزایای ایمپلنت زیگوماتیک

مزایای ایمپلنت زیگوماتیک چیست؟

چگونه یک طرح درمانی برای ایمپلنت های زیگوماتیک تهیه می شود؟

درمان ایمپلنت های زیگوماتیک با استفاده از فناوری دیجیتال (برنامه ریزی مجازی مبتنی بر CT با ایجاد راهنماهای جراحی سفارشی) برنامه ریزی شده است که باعث صرفه جویی در زمان عمل (بیهوشی کمتر) و ایجاد دقیق پل دندانی نهایی (برنامه ریزی درمانی مبتنی بر پروتز) می شود.

در گذشته، این نوع درمان‌ ها از نظر اثربخشی یک درمان غیرقابل پیش ‌بینی بودند و پیش‌ بینی مشکلات در طول یک روش دشوار بود. جراحان متخصص با کمک به روزترین تجهیزات می توانند درمان ها را با نهایت دقت و در امن ترین محیط ممکن انجام دهند.

مشاوره و ارزیابی توسط جراح متخصص. این درمان به اندازه درمان معمولی ایمپلنت دندان رایج نیست و به جراح متخصص با تجربه و مهارت زیاد در این تکنیک نیاز دارد. متأسفانه، دندانپزشکان حتی ممکن است از این نوع درمان به عنوان گزینه ای برای بیماران مناسب آگاه نباشند.

معاینه، بررسی کامل (سی تی اسکن) و برنامه ریزی دیجیتال با استفاده از آخرین نرم افزار جراحی مجازی.

رزرو روش جراحی روزانه برای کاشت ایمپلنت (برداشتن دندان) + قرار دادن پل دندانی.

دوره نقاهت (2-3 روز)؛ بازگشت به روند درمان در عرض 7 روز

برخی از مزایای کاشت ایمپلنت زیگوماتیک چیست؟

ایمپلنت‌های زیگوماتیک به بیماران این امکان را می ‌دهند که اعتماد به نفس خود را از طریق بهبود ظاهر لبخند و زیبایی ظاهری به دست آورند. همچنین لذت بردن از تعاملات اجتماعی نیز از دیگر مزایای این ایمپلنت است و در نتیجه عملکرد بهتر دهان (گفتار، غذا خوردن و بلع) مرتبط با پل های دندانی ثابت (پروتزهای نگهدارنده ایمپلنت) را تضمین می کنند. برخی دیگر از مزایای ایمپلنت زیگوماتیک عبارتند از:

  • بهبود ظاهر دندان ها
  • بهبود گفتار
  • بهبود عزت نفس
  • دندان ها و لثه ها طبیعی به نظر می رسند
  • تنوع در خوردن آنچه دوست دارید
  • اعتماد به نفس برای خندیدن
  • پشتیبانی طولانی مدت دندان
  • بهبودی سریعتر از پیوند استخوان
  • تعمیر و نگهداری کم

مزایای دیگر عبارتند از:

مزیت اصلی این روش این است که پیوند استخوان به ندرت مورد نیاز است. این بدان معناست که برای اکثر بیماران، پیوند استخوان لازم نیست.

این درمان، مناسب برای بیمارانی با تحلیل استخوان شدید است. حتی آن دسته از بیمارانی که به آنها گفته شده است که درمان ایمپلنت با روش های مرسوم امکان پذیر نیست.

بریج های دندانی در همان روز جراحی به ایمپلنت ها متصل می شوند (دندان ها در یک روز، قرار دادن پل ایمپلنت فوری) .

ایمپلنت های زیگوماتیک در ارائه حمایت دندانی در بیماران شکاف کام و لب که قادر به تحمل درمان های مرسوم تر نیستند، نقش دارند.

یک ایمپلنت زیگوماتیک می تواند 3-4 دندان را پشتیبانی کند. یک ایمپلنت دندانی معمولی از 1 تا 2 دندان پشتیبانی می کند.

چهار ایمپلنت زیگوماتیک می توانند یک پل دندانی کامل بالایی را پشتیبانی کنند.

قرار دادن فوری (زمانی که دندان ها برداشته می شوند و همزمان ایمپلنت های زیگوماتیک قرار می گیرند) می تواند به طور قابل پیش بینی برنامه ریزی شود.

ایمپلنت های زیگوماتیک را می توان برای نجات سایر درمان های ایمپلنت دندانی ناموفق یا ناموفق استفاده کرد (All on 4، مینی ایمپلنت، پیوند استخوان شکست خورده، شکستگی شدید پریودنتال دندان های موجود).

درمان ایمپلنت زیگوماتیک چقدر موفقیت آمیز است؟

درمان ‌های ایمپلنت زیگوماتیک بسیار موفق هستند، به ‌ویژه وقتی در نظر بگیرید که فناوری ایمپلنت دندان در بیست سال گذشته چگونه تکامل یافته است. با این حال، موفقیت تمام درمان‌ های ایمپلنت دندان به سلامت عمومی و توانایی بیمار برای ادامه نگهداری منظم بستگی دارد. به منظور حفظ عملکرد، بیماران باید از ایمپلنت خود با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن حداقل دو بار در روز مراقبت کنند تا هم ایمپلنت و هم دندان (پروتز ایمپلنت) تمیز بماند.

همچنین برای تمیز کردن مناطقی که با مسواک معمولی نمی توان به آنها دسترسی داشت، قرار ملاقات های منظم با یک متخصص بهداشت دندان توصیه می شود. اگر بیماران توصیه ها و دستورالعمل های دندانپزشک خود را دنبال کنند، ایمپلنت زیگوماتیک می تواند مادام العمر دوام بیاورد.

توصیه می شود خدمات دندانپزشکی خود را به خصوص برای ایمپلنت دندان ، به کلینیک های معتبر با کادر درمان حرفه ای مانند کلینیک رایا دنتال مراجعه نمایید تا از کیفیت خدمات مطمئن باشید.

قیمت ایمپلنت زیگوماتیک

درمان ایمپلنت زیگوماتیک چقدر موفقیت آمیز است؟

آیا می توان ایمپلنت زیگوماتیک را با ایمپلنت دندان طبیعی ترکیب کرد؟

ایمپلنت زیگوماتیک و ایمپلنت دندانی معمولی (به شکل ریشه) را می توان برای دستیابی به یک نتیجه موفقیت آمیز ترکیب کرد. برخی از بیماران استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت در جلوی دهان خود دارند، اما نه در پشت دهان. در این بیماران ترکیبی از دو ایمپلنت برنامه ریزی شده است.

هزینه جراحی ایمپلنت زیگوماتیک چقدر است؟

هزینه ایمپلنت زیگوماتیک کمی بیشتر از ایمپلنت های معمولی (ریشه) است، اما از آنجایی که برای هر درمان به تعداد کمتری از آنها (2-4 ایمپلنت زیگوماتیک در مقابل 4-6 ایمپلنت دندان معمولی) نیاز است، هزینه های کلی مشابه است.

پس از مشاوره تخصصی شما، یک توضیح دقیق برای کل درمان به شما داده می شود. تمام جنبه های درمان (قرار دادن ایمپلنت و ساخت پل های نگهدارنده ایمپلنت نهایی) با همان متخصص تکمیل می شود.

جمع بندی:

در این مقاله به بررسی کامل ایمپلنت زیگوماتیک چیست؟ و مزایای متعدد آن پرداختیم. این ایمپلنت یک راه جایگزین برای درمان های ناموفق به خصوص ایمپلنت های معمولی بوده و در سریع ترین زمان و بدون درد و ناراحتی، فرد می تواند دندان های جدید خود را بدست آورد. اما انتخاب یک کلینیک معتبر با متخصصین خبره و حرفه ای در زمینه کاشت ایمپلنت زیگوماتیک از اهمیت بسیاری برخوردار است.

کلینیک رایا دنتال با سابقه ای دراز مدت در زمینه کاشت ایمپلنت یکی از بهترین گزینه ها برای کاشت ایمپلنت زیگوماتیک است. این کلینیک دارای کادر حرفه ای از متخصصین دندان عقل، ایمپلنت دندان و سایر خدمات دندانپزشکی است. اگر شما هم به دنبال یک کلینیک معتبر برای کاشت ایمپلنت هستید، کلینیک رایا دنتال بهترین گزینه خواهد بود. برای برقراری ارتباط با همکاران ما از راه های ارتباطی موجود در وب سایت، با ما در ارتباط باشید.