آرامبخشی (سدیشن) در دندانپزشکی به چه معناست؟

دندانپزشکی آرامبخش، شما را در طول مراحل دندانی راحت نگه می دارد. برای افرادی که دچار اضطراب دندانپزشکی هستند یا برای کسانی که تحت درمان طولانی هستند مفید است. گزینه ها شامل اکسید نیتروژن، آرام بخش خوراکی آگاهانه و آرام بخشی داخل وریدی (IV) است. دندانپزشکان برای ارائه برخی از اشکال دندانپزشکی آرامبخش باید گواهینامه خاصی داشته باشند.

آرامبخشی (سدیشن)

دندانپزشکی آرامبخش چیست؟

دندانپزشکی آرامبخش چیست؟

دندانپزشکی آرامبخش به شما کمک می کند تا در طول عمل های دندانپزشکی احساس آرامش و آسودگی داشته باشید. سطح آرامبخشی متوسطی است، بنابراین شما هنوز از نظر فنی بیدار هستید اما احساس آرامش می‌کنید. گاهی اوقات به آن دندانپزشکی آرام بخش آگاهانه می گویند زیرا باعث ایجاد حالت فراموشی کوتاه مدت (فراموشی) می شود که در آن شما بدون از دست دادن هوشیاری احساس عدم حساسیت به درد می کنید.

چه کسانی به دندانپزشکی آرامبخش نیاز دارند؟

افراد در هر سنی از جمله کودکان می توانند از دندانپزشکی آرام بخش بهره مند شوند. دندانپزشکان اغلب این گزینه را برای کسانی که دارای موارد زیر هستند توصیه می کنند:

 • اضطراب از عمل یا جراحی دندان و لثه.
 • ترس از مراجعه به دندانپزشک
 • یک رفلکس بیش از حد حساس تهوع.
 • ترس از سوزن (aichmophobia).
 • حساسیت شدید دندان ها
 • احساس کلاستروفوبیا در هنگام نشستن روی صندلی دندانپزشکی.
 • کاهش حساسیت به بی حسی موضعی.
 • مشکل در کنترل حرکات.
 • نیازهای ویژه (از جمله فیزیکی، شناختی یا رفتاری).

چه نوع آرامبخشی در دندانپزشکی استفاده می شود؟

سطوح مختلفی از دندانپزشکی آرامبخش بر اساس نیازهای منحصر به فرد شما وجود دارد. عواملی مانند سطح اضطراب، طول عمل، سابقه سلامتی و ترجیحات شخصی شما هستند. متداول ترین انواع دندانپزشکی آرامبخش شامل اکسید نیتروژن، آرامبخشی آگاهانه خوراکی و آرامبخشی داخل وریدی (IV) است.

 • اکسید نیتروژن

اکسید نیتروژن معمولاً به عنوان “گاز خنده” شناخته می شود. شما اکسید نیتروژن را از طریق یک ماسک یا دستگاه بینی استنشاق می کنید و اثرات آرام بخش در عرض سه تا پنج دقیقه شروع می شود. دندانپزشک شما میزان آرام بخشی دریافتی شما را کنترل می کند و دوزها را بر اساس آن در طول عمل تنظیم می کند. پس از پایان درمان، دندانپزشک به شما اکسیژن خالص می دهد تا اکسید نیتروژن از سیستم شما خارج شود. از آنجایی که گاز خنده به سرعت سیستم شما را ترک می کند، می توانید پس از انجام عمل خود را به خانه برسانید.

 • آرامبخش آگاهانه خوراکی

با آرام‌بخشی آگاهانه خوراکی، دندانپزشک حدود یک ساعت قبل از شروع عمل به شما داروی آرام‌بخش (معمولاً به شکل قرص) می‌دهد. اکثر دندانپزشکان از تریازولام استفاده می کنند که از خانواده دیازپام است. اما دندانپزشک شما ممکن است از داروهای دیگری نیز استفاده کند، از جمله زالپلون و لورازپام. دندانپزشکان اغلب از آرامبخش مایع در دندانپزشکی کودکان استفاده می کردند، مانند شربت خوراکی میدازولام.

آرام بخش خوراکی شما را کاملاً بی حال می کند و حتی ممکن است به خواب بروید. اما همچنان می‌توانید در صورت لزوم با دندانپزشک خود ارتباط برقرار کنید و با یک حرکت آرام از خواب بیدار خواهید شد. از آنجایی که آرام بخش خوراکی به طور موقت بر حافظه و مهارت های حرکتی شما تأثیر می گذارد، به یک دوست یا یکی از اعضای خانواده نیاز دارید تا شما را پس از عمل به خانه برسانند.

 • آرام بخش داخل وریدی (IV).

دندان‌پزشکی آرام‌بخش IV عمیق‌ترین شکل آرام‌بخشی آگاهانه موجود در مطب دندان‌پزشکی است. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما داروهای آرام بخش را مستقیماً از طریق یک خط IV به جریان خون شما می رساند. در طول عمل، دندانپزشک ضربان قلب، فشار خون و سطح اکسیژن شما را کنترل می کند. آنها می توانند دوز شما را در هر نقطه تنظیم کنند و در صورت لزوم می توانند از داروهای معکوس کننده استفاده کنند. اکثر افرادی که تحت درمان آرام بخش IV قرار می گیرند به خواب می روند و زمانی که از خواب بیدار می شوند هیچ خاطره ای از درمان خود ندارند. این گزینه برای افرادی که دچار اضطراب شدید دندانپزشکی هستند یا کسانی که تحت درمان های طولانی هستند، بهترین است.

آرامبخشی (سدیشن) در دندانپزشکی

چه نوع آرامبخشی در دندانپزشکی استفاده می شود؟

آیا تا به حال از بیهوشی عمومی در دندانپزشکی استفاده می شود؟

بله، در برخی موارد. بیهوشی عمومی در بیمارستان یا مرکز جراحی سرپایی ممکن است هنگام درمان کودکان خردسال، بزرگسالان با نیازهای ویژه یا افراد مبتلا به اضطراب شدید دندانی ضروری باشد. بیهوشی عمومی نوعی آرامبخشی ناخودآگاه است. به عبارت دیگر، در طول عمل کاملاً بیهوش خواهید شد. برای ارائه بیهوشی عمومی، دندانپزشک شما باید آموزش پیشرفته و تخصصی داشته باشد. در بیشتر موارد، متخصص بیهوشی این نوع بیهوشی را ارائه می کند.

قبل از دندانپزشکی آرام بخش چه اتفاقی می افتد؟

در جلسه مشاوره اولیه با دندانپزشک خود در مورد گزینه های آرام بخشی صحبت خواهید کرد. آنها در مورد سابقه سلامتی شما صحبت می کنند و در مورد هر دارو یا مکملی که مصرف می کنید سؤال می کنند. هنگامی که آنها تمام اطلاعات لازم را جمع آوری کردند، بر اساس نیازهای خاص شما توصیه های آرامبخشی را ارائه می کنند.

در بیشتر موارد، حداقل شش ساعت قبل از قرار ملاقات دندانپزشکی نباید چیزی بخورید یا بنوشید. به غیر از مواردی که دندانپزشک شما به آن اشاره کرده باشد، باید تمام داروهای روتین را بدون وقفه مصرف کنید.

اگر از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین استفاده می کنید، حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید. آنها ممکن است از شما بخواهند که این داروها را برای چند روز منتهی به عمل خود حذف کنید.

در طول دندانپزشکی آرام بخش چه اتفاقی می افتد؟

دندانپزشک قبل از شروع عمل به شما داروهای آرام بخش می دهد. شما همچنان برای بی حس کردن دندان ها و لثه های خود بی حس کننده موضعی دریافت خواهید کرد، اما دندانپزشک شما معمولاً زمانی این کار را انجام می دهد که از قبل از مصرف آرام بخش ها احساس راحتی کنید.

بعد از درمان آرام بخش چه اتفاقی می افتد؟

مگر اینکه اکسید نیتروژن را به عنوان گزینه آرامبخش خود انتخاب کنید، به یک دوست یا یکی از اعضای خانواده مورد اعتماد نیاز دارید تا بعد از قرار ملاقات شما را به خانه برساند. شما باید مستقیماً به خانه بروید و تا زمانی که داروی آرام بخش از بین می رود استراحت کنید.

توجه: هرگز بعد از درمان آرام بخش، با تاکسی یا سواری به خانه نروید. شما به یک فرد قابل اعتماد و آشنا برای کمک به شما نیاز دارید. قبل از اینکه شما را تنها بگذارد، راننده باید مطمئن شود که به راحتی در رختخواب یا روی مبل خود استراحت کرده اید.

مزایای دندانپزشکی آرامبخش چیست؟

دندانپزشکی آرام بخش اضطراب و فوبیا را کاهش می دهد و به شما کمک می کند تا در طول اقدامات دندانپزشکی آرام و راحت باشید. از آنجایی که دندانپزشک شما اغلب زمانی که تحت آرام‌بخشی قرار می‌گیرید سریع‌تر کار می‌کند، می‌تواند منجر به قرار ملاقات‌های کمتر شود. در نهایت، بسیاری از مردم آنقدر اضطراب دندانپزشکی دارند که به کلی از رفتن به دندانپزشک اجتناب می کنند. دندانپزشکی آرام بخش به شما کمک می کند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید تا بتوانید مراقبت های مورد نیاز و شایسته را دریافت کنید.

خطرات یا عوارض دندانپزشکی آرامبخش چیست؟

دندان‌پزشکی آرام‌بخش معمولاً وقتی توسط یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی مجاز انجام می‌شود، ایمن است. با این حال، خطر کوچکی از عوارض وجود دارد. خطرات احتمالی کوتاه مدت عبارتند از:

 • خواب آلودگی طولانی مدت
 • پیش بینی اثر داروهای آرام بخش خوراکی دشوار است.
 • خشکی دهان (خشکی دهان).
 • تهوع و استفراغ.
 • سردرد.
 • کبودی ناشی از IV.

همچنین پیش بینی اثر داروهای آرامبخش خوراکی می تواند دشوار باشد. به ندرت، افراد ممکن است واکنش آلرژیک داشته باشند. داروهایی در دسترس هستند که می توانند با این مشکلات مقابله کنند.

عوارض جانبی دندانپزشکی آرامبخش کودکان

دندانپزشکی آرامبخش برای کودکان بی خطر است. اما به عنوان والدین، وقتی فرزند شما داروهای ناآشنا مصرف می کند، هنوز هم می تواند ترسناک باشد. عوارض جانبی دندانپزشکی آرام بخش کودکان معمولاً کوتاه مدت هستند، اما می توانند شامل موارد زیر باشند:

تحریک پذیری.
خرناس.
تب.
تهوع و استفراغ.

گاهی اوقات، کودک شما ممکن است بعد از آرامبخشی دیر بیدار شود. اگر این اتفاق بیفتد، دندانپزشک شما کودک شما را تا زمانی که آماده رفتن به خانه شود تحت نظر خواهد داشت. این عوارض طبیعی هستند و باید طی یک یا دو روز به خودی خود از بین بروند. اگر سؤال یا نگرانی خاصی دارید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

مزایا و معایب دندانپزشکی در آرامبخشی

مزایای دندانپزشکی آرامبخش چیست؟

سوالات متداول آرامبخشی (سدیشن)

آیا در صورت بارداری می توانم دندانپزشکی آرام بخش داشته باشم؟

به طور کلی، دندانپزشکی آرام بخش برای افرادی که باردار هستند توصیه نمی شود زیرا برخی از داروهای آرام بخش می توانند بر رشد جنین تأثیر بگذارند. در برخی موارد، اکسید نیتروژن ممکن است در طول سه ماهه دوم تجویز شود. اما به طور کلی، بیشتر دندانپزشکان برای انجام دندانپزشکی آرام بخش تا بعد از بارداری صبر می کنند.

زمان نقاهت چقدر است؟

زمان بهبودی متفاوت است. بستگی به این دارد که چه نوع آرامبخشی را انتخاب می کنید و بدن شما چگونه به داروها پاسخ می دهد. به طور کلی، افرادی که اکسید نیتروژن دارند در عرض 15 تا 30 دقیقه بهبود می یابند و می توانند پس از قرار ملاقات خود را به خانه برسانند. کسانی که آرام‌بخشی آگاهانه خوراکی یا آرام‌بخشی IV را انتخاب می‌کنند معمولاً به حدود 24 ساعت برای بهبودی کامل نیاز دارند.

چه زمانی می توانم رانندگی کنم؟

اگر آرام‌بخش خوراکی یا آرام‌بخش IV مصرف کرده‌اید، باید 24 ساعت کامل قبل از رانندگی مجدد صبر کنید. اگر فقط اکسید نیتروژن دارید، می توانید پس از مرخص شدن از مطب دندانپزشکی رانندگی کنید.

از کی می توانم مثل قبل غذا بخورم؟

شما می توانید بلافاصله پس از قرار خود بخورید و بنوشید. با این حال، بیشتر مردم ترجیح می دهند صبر کنند تا بی حسی ناشی از بی حسی موضعی از بین برود. بهتر است با چیزی سبک شروع کنید، مانند مایعات شفاف، و از آنجا به یک اسموتی یا میلک شیک بروید. اگر به آن علاقه دارید، می توانید بعد از چند ساعت چیز قابل توجهی بخورید.

دندانپزشک شما لیستی از دستورالعمل های بعد از عمل را در اختیار شما قرار می دهد. این دستورالعمل‌ها به شما می‌گویند که از کدام نوع غذا باید اجتناب کنید و کدام یک برای خوردن بی‌خطر هستند. برای اکثر روش های دندانپزشکی، می توانید ظرف یک هفته دوباره به طور معمول غذا بخورید. اگر کار در هر دو طرف دهانتان انجام شده باشد، ممکن است بیشتر طول بکشد.

چه زمانی باید به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنم؟

اگر اخیراً دندانپزشکی آرام بخش داشته اید، ممکن است حداقل 24 ساعت طول بکشد تا اثرات آن از بین برود. اگر علائم نگران‌کننده‌ای مانند حالت تهوع یا استفراغ، تب بالای 101 درجه فارنهایت (38.33 درجه سانتی‌گراد) یا دردی که با دارو بهبود نمی‌یابد، دارید، برای دستورالعمل‌های بیشتر با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

آرامبخشی (سدیشن) در دندانپزشکی

آرامبخشی (سدیشن) در دندانپزشکی به چه معناست؟

سخن آخر

اضطراب نباید شما را از دریافت خدمات دندانپزشکی با کیفیتی که شایسته آن هستید باز دارد. اگر فکر رفتن به دندانپزشک شما را ترسان یا مضطرب می کند، دندانپزشکی آرامبخش می تواند به شما کمک کند مراقبت های لازم برای سلامت طولانی مدت دهان را دریافت کنید. با دندانپزشک خود صحبت کنید و یک داروی آرام بخش را پیدا کنید که برای شما مفید باشد.